Gösteriden Şavaşa

Brezilya'da düzenlenen dünya kupası döneminde Sao Paulo kentinde kupa açılışının yapıldığı gün Corintians Arena Stadı yakınlarında gösteriye müdahale eden polisin bir göstericiyi gözüne biber gazı sıktıktan sonra yerlerde sürüyerek gözaltına alan gösterici Rafael Marques Lusvarghi’nin Ukrayna’da savaşmaya gittiği ortaya çıktı.

Gösteriden Şavaşa
Brezilya’da yaşayan Türk fotografçı Emrah Kartal, sahneye çıktığı ilk andan itibaren gazetecilerin ilgi odağı olan Lusvarghi’yi gördüğü ilk andan itibaren takibe alarak sayısız fotoğrafını çektiğini söyledi. Kartal, Brezilyalı eylemcinin kupadan Ukrayna’ya gidiş öyküsünü şöyle anlattı:
 
"Rafael Marques Lusvarghi ile ilk karşılaşmam açılış günü oldu. Elinde bir Brezilya romu şişesiyle polise doğru gaz bulutunun ortasında yürüyordu. Polisin hedefi olmakta gecikmedi. Yoğun biber gazı ve plastik mermi yağmuruna tutuldu. Özellikle gözüne biber gazı sıkıldığı anı yansıtan gözaltı görüntüleri tüm dünya medyasında geniş yankı buldu. Daha sonra ‘Brezilya Gezisi’nin yıldönümüne denk gelen Hollanda-Arjantin maçı öncesi yapılan büyük eylemde yeniden karşılaştım. Altında İskoç eteğiyle gazetecileri cezbediyordu. Oldukça şiddetli bir eylemdi. Lusvarghi’nin de içinde bulunduğu bir grup eylemci uzun bir yürüyüşün ardından bankalara ve büyük otomobil galerilerine saldırmıştı. Çok ilginç bir tipti. Bu yüzden peşine düştüm. Ancak birebir görüşme imkanım olmadı. Tutuklanmıştı. Daha sonra salıverildiğini ve yurtdışına çıkacağını duydum. Bugün Facebook’ta gezinirken Ukrayna’da ayrılıkçı Donbask direnişçileriyle birlikte cephede olduğunu gördüm”
 
"AHLAKİ VE POLİTİK DEĞERLERİ OLAN BİR SAVAŞÇIYIM"
 
Rus asıllı Lusvarghi’nin ayrılıkçı Donesk askeri güçlerine katılmasına Brezilya medyası da ilgisiz kalamadı. Daha önce Sao Paulo’da askeri polis olarak çalışan eylemcinin deneyimlerini Ukrayna’da kullanacağını yazan Estadao Brasil gazetesi, Lusvarghi’yle röportaj yaptı. Gazetenin ’Neden Ukrayna’da savaşmaya karar verdiniz? sorusuna Lusvarghi, şu yanıtı verdi:
 
"Politik ve ahlaki değerleri olan bir savaşçıyım. Sahip olduğum bu değerler beni Nova Russia’yı desteklemeye çağırıyor. Askeri eğitimim ve yeteneklerim de beni haklı tarafta savaşmaya mecbur kılıyor."
 
Lusvarghi, Rusya’yı zayıflatmak ve bölgede emperyalist hegemonya sağlamak için NATO’nun uzun süreden bu yana Ukrayna’da askeri üs açmaya çalıştığını, buna karşılık kendisi ve ayrılıkçıların enternasyonalist bir mücade içerisinde olduğunu belirtti. 
 
Ayrılıkçı Donetsk askeri güçlerinde müfreze komutanı olduğunu ve dil konusunda yaşadığı bazı güçlükler dışında savaşa çok iyi uyum sağladığını söyleyen Lusvarghi, Rusya’dan maddi yardım aldıkları iddialarını ise tamamen reddetti.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER