banner51

'Geçiş Hükümeti' Uzlaşısı

Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleşen Suriye muhalefeti toplantısında Riyad Seyf'in "geçiş hükümeti" önerisi kabul gördü.

'Geçiş Hükümeti' Uzlaşısı

 

Dün başlayan ve ilk olarak bakanlar düzeyinde gerçekleşen, ardından SUK ve SUK dışındaki muhalif grupların kendi aralarında yaptıkları görüşmelerle devam eden toplantının sonucunda Seyf'in "geçiş hükümeti" önerisi üzerinde anlaşmaya varıldı.
 
Üst düzey toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Mısır, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Sudan'ın Dışişleri bakanları da iştirak etmişti. Toplantı sonrasında ise muhaliflerin kendi aralarında yaptıkları görüşmeler başlamıştı. Muhaliflerin, perşembe günü öğle saatlerinde başlayan toplantısında, Riyad Seyf'in geçiş hükümeti kurulmasına yönelik önerisi her yönüyle ele alınırken, söz konusu önerinin detayları belirlendi.
 
Gece boyu süren toplantı sonucunda, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ve SUK dışında kalan muhalif grupların Seyf'in önerisi üzerinde büyük ölçüde anlaştığı bildirildi.
 
Seyf'in önerisi çerçevesinde 50 ila 60 kişiden oluşan heyetin belirlenmesi ve bu heyetin daha sonra geçiş hükümetini kurması öngörülüyor.
Öneriye dair bir takım çekinceleri olduğu bilinen SUK;un, bugün 17.00'da yeniden başlayacak olan toplantılarda söz konusu çekincelerini muhaliflerle paylaşacağı belirtiliyor.
 
Doha'da 4 Kasım tarihinde başlayan toplantıda, bünyesine yeni muhalif grupları da dahil eden ve temsil yelpazesini genişleten SUK, oluşturulacak yeni yapı içerisindeki temsiliyetini mümkün olduğunca yüksek tutarak ağırlığını korumaya çabalıyor.
 
Toplantı sürerken bir yandan da yeni SUK Başkanı'nın seçilmesine yönelik süreç devam ediyor.
 
Yeni SUK Başkanı'nın akşam saatlerine kadar belli olması ve ilan edilmesi planlanıy
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2012, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER