Geçiş Hükümeti Önerisine Rusya'dan Destek

BM ve Arap Birliği Suriye Özel temsilcisi Kofi Annan’ın talebiyle Cenevre’de düzenlenecek toplantıda Suriye için geçiş sürecini yönetecek, muhalifleri de kapsayan bir ulusal birlik hükümeti kurulması önerisi masaya yatırılacak. Annan'ın ulusal birlik hükümetine Rusya'dan da destek geldi.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel temsilcisi Kofi Annan, İsviçre'nin Cenevre kentinde önümüzdeki cumartesi düzenlenmesini talep ettiği Suriye toplantısına ulusal birlik hükümeti kurulması önerisiyle gelecek. Annan'ın önerisine Rusya da destek vereceğini açıkladı.

Rusya ve BM Güvenlik Konseyi'nin diğer dört üyesi Annan'ın hazırladığı ulusal birlik hükümeti kurulması önerisine destek verdi ancak hem hükümet hem de muhalefet üyelerini kapsayacak geçiş hükümetinin güvenilirliğini sarsacak ya da istikrarı tehlikeye atacak kimselerin alınmaması istendi.

Annan'ın geçiş hükümeti önerisini değerlendiren bir diplomat, Suriye'deki şiddet olaylarının durmasının ancak bütün tarafların barışçılı bir çözüm konusunda anlaşmaları halinde mümkün olabileceğini söyledi.

Ancak başka bir diplomat, Rusya'nın Annan'ın geçiş hükümeti önerisini desteklemesinin, Esad'ı gözden çıkaracağı anlamına gelmediğini ileri sürdü. Uluslararası haber ajansı Reuters'a açıklama yapan diplomat, "Rusya'nın Esad'dan vazgeçeceği konusunda kuşkularım var" dedi.

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın Cenevre'de düzenleyeceği toplantıya İran'ı davet etmemesi sonrası Tahran'dan da bir açıklama geldi. İran'ın BM Daimi temsilcisi  Muhammed Hazai, Suriye'ye barış getirilmesi için ülkesinin yardıma hazır olduğunu söyledi.

Hazai, bazı ülkelerin, İran'ı Suriye konusunda yapılacak uluslararası bir toplantıda istememelerinin ise "bu ülkelerin problemi" olduğunu belirtti.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye hakkında hazırlanan barış planının tam olarak uygulanması ve "Suriye önderliğinde siyasi geçiş" için prensiplerin belirlenmesi amacıyla cumartesi Cenevre'deki toplantıya BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin yanısıra AB, Türkiye, Irak ve Katar'ı davet etti.

Suriye'de 16 aydır devam eden çatışmalarda Beşşar Esad'a destek veren İran ile Suriyeli muhaliflere silah sağladığı iddia edilen Suudi Arabistan toplantıya çağrılmadı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 10:50
YORUM EKLE

banner47