banner51

Fransızlar Sandığa Gitti

Fransa'da yılın bitimine iki hafta kala ülkenin kaderini belirleyecek olan ve özellikle 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için büyük önem taşıyan eyalet, bölge seçimlerinin ikinci turu için 44 milyon Fransız seçmen oy kullandı.

Fransızlar Sandığa Gitti

Fransa'da yılın bitimine iki hafta kala ülkenin kaderini belirleyecek olan ve özellikle 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için büyük önem taşıyan eyalet, bölge seçimlerinin ikinci turu için 44 milyon Fransız seçmen oy kullandı. Bir hafta önce yapılan ilk tur seçimlerinde radikal sağ görüşlü Ulusal Cephe partisi lideri Marine Le Pen seçimlerden yüzde 30 oranla sandıktan zaferle çıkan parti olmuştu. Aşırı sağ Ulusal Cephe partisi (Front National) FN, seçimleri kaybetmesi için Sosyalist ve Yeşiller partisi FN yüksek oy kazandığı bölgelerden geri çekilme kararı aldı. Böylelikle oyların eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Cumhuriyetçilere dönmesi bekleniyor. İlk tur seçimlerini kaybeden muhalefet partileri Ulusal Cephe partisine karşı cephe aldı. Fransızlar ikinci tur seçimleri için sandığa giderken yine mi aşırı sağ kazanacak korkusu hakim.

Sandık sonuçlarının bu gece saat 23.00'ten itibaren açıklanması bekleniyor. İlk turda sandığa katılım yüzde 50 iken ikinci turda oranın yüzde 55'e çıkması bekleniyor. Fransa 13 bölgede 21 bin 500 aday yarışıyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2015, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER