Fransa'daki operasyon kafa karıştırıyor

Fransa'da 7 kişinin katil zanlısı olduğu iddia edilen 24 yaşındaki Muhammed Merah'ın bu kadar uzun süren operasyon sonunda ölü ele geçirilmesi eleştirilere neden oldu.

Fransa'daki operasyon kafa karıştırıyor

BAKAN - SAVCI AÇIKLAMALARINDAKİ FARK

Muhalefet partilerinin yoğun eleştirileri üzerine savcı François Molins Merah, şüphelinin silahlı olduğunu sürekli ateş ettiğini; ateş ederek balkondan atlamak isterken özel timlerin ateşi ile başından vurularak öldürüldüğünü söyledi. Savcının açıklamasının aksine dün Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant, camdan kaçmak üzereyken polis ile çatışan şüphelinin ardından atladığını ve yerde ölü bulunduğunu açıklamıştı.
 
MERAH'IN AVUKATI DİYALOG İÇİN HERŞEY DENENEBİLİRDİ
Fransa medyası, operasyonun başında ölmek istemediğini ve teslim olacağını söyleyen Merah'ın daha sonra fikir değiştirerek sonuna kadar çarpışacağını bildirdiğini aktardı. Öldürülen Merah?ın avukatı Christian Etelin, müvekkiline ölümden başka şans tanınmadığını savunarak, Onunla diyaloğa geçmek için herşey denenebilirdi. Eğer onunla bir bağ kurulsaydı, olaylara daha gerçekçi bir açıdan bakabilirdi? dedi.
 
FRANSIZ MEDYASI SARKOZY, OPERASYON İLE PRİM YAPTI
Fransa medyası Toulouse'taki operasyonun Cumhurbaşkanı adayı Nicolas Sarkozy?e verilen desteği arttırdığını ortaya koyduğu belirtildi.
 
SARKOZY ŞİDDET SİTELERİNİ ZİYARET EDENLERE DAVA AÇILMALI
Polisin, saldırıları düzenleyen Cezayir asıllı 23 yaşındaki Muhammed Merah'ın ölü ele geçirildiğini açıklamasının ardından Strasbourg'daki bir seçim mitingine katılan Sarkozy, Fransa'da terörist söylem ve eylemlere hiçbir şekilde müsamaha etmeyeceğini vurguladı. Sarkozy, aşırı görüşlerin dile getirildiği sitelerin müdavimlerine çocuk pornografisi sitelerini ziyaret edenlerle aynı şekilde muamele edilmesi gerektiğini söyleyerek,  Terör, nefret ve şiddeti destekleyen internet sitelerini sürekli ziyaret edenler, belirlenerek hapis cezasına mahkum edilmeli. Pedofililere uygulananlar, teröristler ve destekçileri için de geçerli olmalı dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER