Fransa'da suikastçı yakalandı

Fransa polisi, son günlerde 7 kişinin öldürülmesiyle bağlantılı saldırganı yakalamak için Toulouse kentinde bir eve operasyon düzenliyor. Şafak baskınında 11 Mart’tan beri aranan şüpheli, polise silahla karşılık verdi ve çıkan çatışmada üç polis yaralandı.

Fransa'da suikastçı yakalandı

Güvenlik kuvvetleri, Fransa’da 10 gün içinde düzenlenen üç ayrı silahlı saldırıyla ülkeyi şoke eden şüphelinin izini sürüyordu. Fransız elit polis birliğine (RAID) bağlı bir timin yürüttüğü operasyonun düğmesine sabaha karşı 03:00 sularında basıldı. 

 

Polis, saldırganı ikna etmesi için annesinin yardımına başvurdu ancak anne kendi oğluyla konuşmayı reddetti. 

 

Polis ve saldırgan arasındaki görüşmeler de devam ediyor. Saldırganın elinde kalaşnikof başta olmak üzere ağır silahlar olduğu ve intihar etme ihtimalinin de olduğu aktarılıyor. 

 

Bu arada, İçişleri Bakanı Claude Gueant de operasyonu takip etmek üzere Toulouse’a geldi. Bakan, yaptığı açıklamada “evde saklanan kişinin El Kaide örgütüyle bağlantılı olduğunu söyleyen bir kişi olduğunu” anlattı. Gueant, “saldırganın son okul saldırısından önce tespit edildiğini ancak yerinin bulunamadığını” söyledi. 

 

Fransız basını, şüphelinin kardeşinin internetteki IP adresinin tespit edilmesinin operasyonun başlatılmasına önemi katkı sağladığını duyurdu.

 

Saldırganın kimliği de açıklandı. Cezayir asıllı 24 yaşındaki Muhammed Merah. İlki 11 Mart’ta olmak üzere dörder gün arayla düzenlenen silahlı saldırılar nedeniyle aranan şahıs, yakın zamanda Afganistan ile Pakistan’a seyahatte bulunmuş. 

 

Saldırganın daha önce Kandahar’da Afgan polisi tarafından tutuklandığı ve Fransız istihbarat servisi tarafından ülkeye getirildiği belirtiliyor.

  

Motosikletli saldırgan, en son pazartesi günü Toulouse’taki bir Musevi okulu önünde düzenlediği silahlı saldırıda üçü çocuk dört kişiyi öldürmüştü. Operasyonun düzenlendiği ev, bu okula üç kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER