Fransa'da Güvenlik Fiyaskosu

IŞİD üyesi oldukları gerekçesiyle Türkiye’de yakalanan ve dün Fransa’ya yollanan 3 kişi, elini kolunu sallaya sallaya bu ülkeye giriş yaptı. Fransız polisi 'Türkiye, Paris yerine Marsilya’ya gönderdi' derken, medya ‘güvenlik fiyaskosu’ başlıkları attı.

Fransa'da Güvenlik Fiyaskosu
Suriye'de IŞİD'e katıldıktan sonra Ağustos ayında Türk polisi tarafından yakalanan 3 kişinin, dün Paris-Orly havalimanında gözaltına alındığına dair Fransız İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamanın doğru olmadığı ortaya çıktı.
 
Söz konusu kişilerin ellerini kollarını sallaya sallaya Paris yerine Marsilya havalimanına indikleri anlaşıldı. Olayı ‘fiyasko’ olarak değerlendiren Fransız medyası ‘olağanüstü önemli bir güvenlik açığından’ söz ediyor.
 
Fransız İçişleri Bakanlığı, akşam saatlerinde yayımladığı ikinci bir mesajda, aralarında 2012 yılında Toulouse kentinde bir Yahudi okuluna saldıran Muhammed Merah'nın akrabasının da bulunduğu 3 kişinin Türk makamları tarafından dün İstanbul üzerinden Paris'e gönderilmesi için plan yapıldığını, ancak pilotun bu kişileri uçağa almak istemediğini, Türk polisinin de kendilerini Marsilya uçağına bindirerek Fransa'ya gönderdiğini bildirdi.
 
Bakanlık, Türk makamlarının Fransa'yı bu durumdan uçak Marsilya'ya iniş yaptıktan sonra bilgilendirdiğini belirtti.
 
Fransa'ya dönüşlerinde gözaltına alınmaları planlanmış olan üç kişi, böylelikle hiçbir sorun yaşamadan Fransa'ya giriş yaptı. Haklarında hiçbir işlem yapılmadı.
 
Söz konusu üç kişinin IŞİD içinde yer aldıklarının ve Türkiye tarafından iade edileceklerinin bilinmesine rağmen Fransa'ya girişte güvenlik sisteminin hiçbir uyarıda bulunmamış olması terörle mücadelede ‘inanılmaz bir fiyasko’ olarak yorumlanıyor.
 
Öte yandan gözaltına alınmaları gereken 3 kişi Fransız medyasına konuştu. "Gözaltına alındıklarını" medyadan öğrendiklerini söyleyen militanlar, Fransa'ya kendi iradeleriyle dönüş yaptıklarını ve polise gidip ifade vermeye hazır olduklarını söylediler.
 
NTV

 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER