Fişi Çekilecek mi?

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek’in önceki akşam öldüğüne dair çıkan iddialar yalanlandı.

Fişi Çekilecek mi?

84 yaşındaki Mübarek, tedavi gördüğü Tora Cezaevi Hastanesi’nde felç geçirip kalbinin bir süreliğine durmasının ardından Kahire’nin güneyindeki askeri Maadi hastanesine nakledilmesi basında öldüğü yorumlarına yol açtı.

Mısır Yüksek Askeri Konsey üyesi Muhsin el-Fenceri ise dün Mübarek’in vefat ettiği yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığını, halen hayatta olduğunu söyleyerek “Mübarek’in klinik olarak öldüğü haberleri doğru değil. Sağlık durumu ciddiyetini koruyor” dedi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Ali Mahmud da Mübarek’in solunum cihazına bağlandığını açıkladı.

Mısır basınında çelişkili haberler yayınlanmaya devam ediyor. Bazı haberlerde Mübarek’in öldüğü, ancak cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları açıklanıncaya kadar fişinin çekilmeyeceği ileri sürülüyor. Resmi sonuçlar normalde bugün açıklanacaktı ancak süresiz ertelendi. Daha önce Mübarek’in ölümüyle ilgili asılsız haberler alan halk, son haberleri de kuşkuyla izliyor.

Askeri hastanenin önünde gazeteciler Mübarek’in sağlık durumuyla ilgili haber alabilmek için kamp kurmuş durumda. Hürriyet muhabiri Muammer Elveren de dün bu gergin bekleyişe tanık oldu.

Kahire Maadi Askeri Hastanesinde daha önce İran Şahı Rıza Pehlevi, Suikaste Kurban giden Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Mısır'ın dünyaca ünlü şarkıcısı Ümmü Gülsüm, Cannes film Festivali 50.ci yıl ödülü alan ünlü Mısırlı sinema yönetmeni Yusuf Şahin gibi ünlüler bir süre komada kaldıktan sonra ölmüştü.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 09:10
YORUM EKLE

banner47