'Felsefemiz Çok Boyutlu Dış Politika'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi ziyarette bulunmak üzere geldiği Filipinler’in başkenti Manila’da, Dışişleri Bakanlığı’nda bir konferans verdi.

'Felsefemiz Çok Boyutlu Dış Politika'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Manila’da Rizal Anıtı’nı ziyaret ederek anıta çelenk bıraktı. Davutoğlu’na Manila Belediye Başkanı Joseph Ejercito Estrada eşlik etti. Daha sonra konferansa katılan Başbakan Davutoğlu, konuşmasında, çok boyutlu dış politika yaklaşımının son 10 yılda Türkiye’deki iç ve dış siyaseti şekillendirdiğini anlatırken, "Felsefemiz çok boyutlu dış politika" dedi.
 
Türkiye’nin dış politikasında jeopolitik ve tarihi dinamiklerin önem taşıdığını anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin, birçok coğrafyanın parçası olduğunu, Irak ve Suriye’de olanların kaçınılmaz olarak dış politikalarını etkilediğini belirtti. Davutoğlu, Türkiye’nin bölgesindeki krizlere çözüm olduğunu ifade ederek, "Ülkemiz 2 milyon mülteci aldı" dedi.
 
Uluslararası anlamda ekonomik alanda çok önemli sorunlarla karşı karşıya olunduğunu ifade eden Davutoğlu, Türkiye’nin ekonomide Avrupa’dan yeni yönlere doğru, Asya’ya ve Afrika’ya yüzünü döndüğünü söyledi. "Demokratik dönüşümü Türkiye de olduğu gibi Filipinler ve Güneydoğu Asya’da da gerçekleşti" diyen Davutoğlu, Türkiye’de 12 yıl içinde tutarlı bir demokratikleşme yaşandığını ve bunun istikrarın kaynağı olduğunu belirtti.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, son 5 yılda Afrika’da 37 büyükelçilik açtıklarını, bunun da iş adamlarına yatırım kolaylığı sağladığını vurguladı. Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde Doğu Asya’nın Türkiye için önemini her defasında vurguladığını belirten Davuoğlu, "Doğu Asya sadece ekonomik açıdan değil, kültürel açıdan da ülkemiz için bir çekim merkezi haline geldi" diye konuştu.
 
Türkiye’nin G-20 dönem başkanlığına da değinen Davutoğlu, “Türkiye’nin G-20 dönem başkanlığında üye olmayan ülkelerle ilişkiler daha da geliştirilecek” dedi.
 
Dışişleri Bakanlığı’ndaki konferansın ardından sorularını yanıtlayan Davutoğlu, “Doğu Asya’daki sorunların çözülmesi konusunda ne olursa olsun biz burada olacağız” dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER