FBI Türkiye'ye Saldırı Düzenledi

''FBI Türkiye'ye siber saldırı düzenledi.'' İddia, Amerika'dan Daily Dot adlı internet sitesinden geldi. Haberde, FBI'ın aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 30 ülkeye siber saldırı düzenlediği öne sürülüyor. Haberde ayrıca, saldırıları düzenleyen FBI muhbirinin Türk hacker grubu Redhack ile beraber çalıştığı belirtildi.

FBI Türkiye'ye Saldırı Düzenledi
Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın, 2012 yılında aralarında Türkiye, İngiltere, Avustralya, Brezilya ve İran'ın da bulunduğu 30 ülkeye siber saldırı düzenlediği iddia edildi.
 
Söz konusu siber saldırıların "sabu" kod adlı FBI muhbirinin direktifleri doğrultusunda gerçekleştirildiği öne sürülüyor. 
 
Daily Dot adlı internet sitesinde açıklanan belgelere göre, muhbir Türk hacker grubu Redhack ile işbirliği yaparak Türkiye'de devlete ait internet sitelerini hackledi. 
 
Muhbirin, Türkiye'deki hacker dostlarından söz konusu siteleri hackleyerek dağıtıcı programlardan gizli bilgileri çalmasını istediği belirtiliyor. Hacklenecek sitelerin "yüksek öncelikli" siteler olduğuna dikkat çekiliyor.
 
Siber saldırıların amacının ise hedef alınan ülkelerin liderlerinin haberleşmelerini izlemek ve onlar hakkında istihbat toplamak olduğu ifade edildi.
 
Sitelerin hacklenmesinde "sabu" kod adlı muhbire yardım edenler arasında daha önce pek çok uluslararası internet sitelerini de hackleyen ünlü hacker Jeremy Hammond'ın da bulunduğu iddia edildi.
 
Muhbirin internette bir sohbet odası oluşturduğu Hammond ile bir Redhack üyesinin de buraya davet edildiği öne sürüldü.
 
Oluşturulan sohbet odasında, Hammond ve Redhack'ın binlerce Türk sitesi hakkında bilgi alışverişinde bulundukları kaydedildi, Hammond'ın Redhack üyesine Türk sitelerine arka kapıdan erişimin nasıl yapılacağı konusunda bilgiler verdiği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER