Everest'ten 11 ton çöp toplandı

Dünyanın zirvesinden çöpleri temizleyen ekipler, hayatını kaybeden dört dağcının cesedine de ulaştı.

Everest'ten 11 ton çöp toplandı

Nepal'de, Everest Dağı'nda yapılan temizlikte yaklaşık  11 ton çöp toplandı. 

Yetkililer, Nepal hükümeti tarafından "Sagarmatha Temizlik  Kampanyası"nın başlatıldığı 14 Nisan'dan itibaren Everest'te yaklaşık 11 bin  kilogram katı atık toplandığını bildirdi.

Nepal Turizm Genel Müdürü Dandu Raj Ghimire, yaptığı açıklamada,  Everest Dağı'nda haftalarca süren temizlik sırasında gıda ambalajları, konserve  kutuları, şişeler ve boş oksijen tüpleri toplandığını, ayrıca dağda önceden  hayatını kaybeden ve kar altında kaldığı içinbulunamayan 4 dağcının da cesedine  ulaşıldığını kaydetti.

Ghimire, karların erimesiyle ortaya çıkan ve dağdaki temizlik  esnasında bulunan 4 cesedin önce ana kampa taşındığı ve daha sonra helikopterle  Katmandu'daki bir hastaneye götürüldüğü bilgisini paylaştı.

Dandu Raj Ghimire'e göre, temizlik kampanyası yaklaşık 23 milyon Nepal  Rupisine (yaklaşık 207 bin dolar) mal oldu.

Toplanan çöplerden bir kısmının helikopterlerle başkent Katmandu'ya  gönderildiği ve temizlik kampanyasının resmi olarak sona erdiği bir törende geri  dönüşüme verildiği ifade edildi.

Temizlik kampanyasını "başarılı bir görev" olarak nitelendiren  yetkililer, hala toplanandan daha fazla çöpün Everest'ten kaldırılması  gerektiğine işaret etti.

Ghimire, nisan ayı sonunda, ekiplerin temizlik kampanyası için Everest  Ana Kampı'na ulaştığını ve kendilerine yiyecek, su, barınak gibi tüm ihtiyaçların  tedarik edildiğini ifade etmişti.

Dünyanın zirvesi Everest Dağı, Nepal ile Çin sınırı arasında yer  alıyor.

Bu yıl Everest Dağı'na tırmanan 11 kişinin yaşamını yitirdiği  bildirilmişti.

Diğer yandan, Batı Washington Üniversitesinden Prof. Dr. John All,  bölgede yaptığı incelemelerin ardından, "giderek daha çok kirlenen ve ısınan"  Everest ve civarında buzulların hızla eridiğini ve bu durumun dağcılar için daha  fazla tehlike arz ettiğini belirtmişti.

Everest'in 7 bin 900 metreyi geçen yüksek kesimleri "ölüm alanı"  olarak tabir edilirken, zirveye tırmanmak isteyen dağcıların sayısının artmasının  yol açtığı kalabalığın da ölüm riskini arttırdığı belirtiliyor.

8 bin 848 metre yükseklikteki Everest'te, 1953 yılından bu yana  yaklaşık 300 dağcı yaşamını yitirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER