'Evde Almanca Konuşma Tasarısı'na Tepki

Almanya’da Hristiyan Sosyal Birliği Partisi (CSU) tarafından hazırlanan Almanya’nın Bavyera eyaletinde yaşayan göçmenlerin evlerinde dahi Almanca konuşmalarını düzenleyen tasarı, ülkede yaşayan Türkler tarafından tepkiyle karşılanırken, destek verenler de oldu. 

'Evde Almanca Konuşma Tasarısı'na Tepki
 
Duisburg şehrinde DHA mikrofonlarına konuşan Türkler, CSU partisi tanıtım amaçlı bu açıklamayı yapmış olmalı. Hristiyan Sosyal Birliği Partisi de, bu düşüncesine hükümet ortağı partilerden dahi destek alamayacağını biliyordur. İnsanların dilini yasaklamak, o insanları yok saymak anlamana gelir şeklinde görüş belirttiler.
 
Almanya’da yaşayan fırıncı Yaşar Gezer taslakla ilgili şunları söyledi: "Ben her insanın ana dilini özgürce konuşabilmesinden yanayım. İsteyen Almanca isteyen Türkçe konuşmalı. Türkiye’de de Almanlar var, onlar evlerinde Türkçe konuşmaya zorlanmıyor. Dışarda konuşulsun, öğrenilsin de Almanca, ama evde herkes kendi dilini konuşmalı." Tasarıya diğer partilerden tepki geldiğini söyleyen Osman Yüksel, "Bu tamamen gündemde kalmak ve diğer sağ partilerden oy kapma girişimidir. CSU bu düşünceyi daha fazla ileriye taşımayacağını düşünüyorum. Kardeş partileri olan CDU’dan bile tepki alıyorlar" dedi. 
 
"Ana dilimizi evimde konuşmamızı kimse engelleyemez" diyen Mehmet Aydemir, "Bu partinin düşüncesi çok yanlış. Dışarıda genelde Almanca konuşuyoruz, ama evimizin içindeki konuşmalarımıza karışılması kesinlikle yanlış. Bu iş alanlarında zorunlu olacaksa, ona pek bir şey diyemeyeceğim. Duyduğumda çok şaşırdım, çocuğun ana dilini konuşursa Almanca daha iyi konuşacaktır diyor uzmanlar" ifadelerini kullandı.
 
Aysel Özcan ise, "Evimde kendi ana dilimi konuşmak isterim, Almanca konuşabilmemizde gerekiyor. Türkçe dilimiz, biz de dilimizle varız. Dilimizle kültürümüzle yok olmadır bu. İmkansız bir şey" dedi. 
 
Çocuklarımız ana dilimiz Türkçeyi öğrenmeli diyen Ayşe Güz, "Zaten sokakta ve resmi dairelerde Almanca konuşuyoruz. Ama evimizde de Almanca konuşmamız gerekmiyor. Çocuklarımızda ana dilimiz olan Türkçeyi öğrenmeli, konuşmalı" diye konuştu.
 
İşadamı Mahir Zeytinoğlu ise, "CSU ille de bizi evimizde hangi dili konuştuğumuz konusunda gözetlemek istiyorsa evlerimize böcek veya gizli kameralar koysun kontrolü daha kolay olur sanırım" dedi.
 
Restoran işletmecisi Taki Karslı olayı duyduğunda şok olduğunu belirtip şunları söyledi: "CSU bir an önce bu ifadeleri geri çekmelidir." 
 
SPD semt yönetimi yönetim kurulu üyesi Ender Beyhan ise “Bu Anayasa’ya aykırıdır. Bu CSU’nun kırsal kesimdeki kaybettiği seçmenlerini tekrar kazanmak için yaptığı bir parti içi manevradır” dedi.
 
AŞÇIDAN YASAYA DESTEK
 
Ünlü aşçı Ertuğrul Dede ise “Yabancıların evlerde de Almanca konuşmasının gerekli olduğuna ben de inanıyorum” derken, CSU’nun çıkışını normal karşıladığını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2014, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER