banner51

Eşsiz Elmas Kayıp!

Zimbabve'deki elmas madenlerinde büyük vurgun...

Eşsiz Elmas Kayıp!

 

Ülke, en büyük elmas madeni Marange'de karın tokluğuna çalışan işçilerin maruz kaldığı işkencelerin ardından şimdi de milyar dolarlık soygun iddialarıyla sarsıldı.
Daha önce işkence iddialarına sessiz kalan hükümet, soygun iddialarını ise, yalanlıyor.
 
"En az 2 milyar dolar değerinde elmas Zimbabve'den çalındı."
İddia, Afrika Kanada Ortaklığı grubu tarafından "Zimbabve Marange Elmas Madeni'ndeki Açgözlülük ve Yolsuzluk" adlı raporundan...
Dünyanın en çok kazanç getiren madenlerinden biri olan Marange için ortaya atılan bu iddia Zimbabve'yi karıştırdı.
İddialara göre, çalınan elmasların parası, madenlerin kontrolünü elinde bulunduran İktidar partisi, uluslararası değerli taş tüccarları ile yerli işbirlikçilerin hesaplarına aktarıldı.
 
Geçen yıl da aynı madende, bir İşkence Kampı ortaya çıkarılmıştı. İşçilerin uygunsuz şartlarda çalıştırıldığı, dövüldüğü ve cinsel istismara uğradığı iddia edilmişti. Bu iddialar karşısında sessiz kalmayı tercih eden Zimbabve hükümeti, soygun iddialarına tepki gösteriyor. Uzmanlar ise, işkence kampının, son iddiaların da gerçekliğine dair kuşkuları güçlendirdiğini belirtiyor.
Marange kampından mücevher ihracatı 2009'da yasaklanmıştı. Yasak, Kimberly Süreci adı verilen bir girişim tarafından desteklenmişti.
Elmasın kaynağını araştırarak, teröre finans akışının önüne geçmek için uluslararası elmas ticaretini gözleyen "Kimberley Süreci", Zimbabve'nin değerli taş ticaretine yapılan ambargoyu 2011'de kaldırmıştı.
 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2012, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER