Eskişehir, Brüksel'de Tanıtıldı

Eskişehir Valiliği, Türk Dünyası Vakfı ve UETD Belçika işbirliği ile Belçika’nın beşkenti Brüksel’de Eskişehir’in tanıtımı gerçekleştirildi.

Eskişehir, Brüksel'de Tanıtıldı
’Eskişehir tanıtım günleri’ adı altında düzenlenen gecede Eskişehir’den getirilen lületaşı, el işleri, tablo ve Eskişehir’i tanıtan kitap, resim ve broşürler dikkat çekti. Geceye Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, UETD Belçika başkanı Basir Hamarat, Brüksel Bölge milletvekili Hasan Koyuncu, Şevket Temiz, Mahinur Özdemir, Schaerbeek belediye başkan yardımcısı Sait Köse, birçok davetli, sivil toplum kuruluş başkanları, üyeleri ve konuklar katıldı. Vali Tuna, Belçika’da Eskişehir’i tanıtmaya ihtiyaçları olmadığını anlatırken şöyle dedi:
 
"Geçen sene yapamadığımızı bu yıl yaptık. Eskişehir’den el emeği el sanatları ürünleri de buradaki kardeşlerimize ulaştırmak için bu günleri tertipledik. Günümüzde artık devletlerin değil, illerin tanıtımının, yarışı var. Eskişehir’in tanıtılması için bu günlerin düzenlenmesi önem arz ediyor. Brüksel’le Eskişehir arasında hava ulaşımının olması bizim işimizi daha da kolaylaştırıyor. Burada vatandaşlarımızla olmanın mutluluğunu yaşıyoruz, bunun da sürekli hale getirilmesini planlıyoruz."
 
Eskişehir tanıtım gününe katılan Emirdağlılar Yardımlaşma Derneği EYAD Başkanı Metin Eder, engelli bireylerin el emeği ve göz nuru ile yapılan eserlerin bu sergide yer almasını ayrı bir güzellik olarak nitelendirdi. Eder, "Tesadüfen haberim oldu. Bu tür olaylar 3 ay önceden, daha önceden daha güzel duyurulursa bizimde katkımız olur inşallah, böyle son dakikada yapılmasın daha geniş duyurulsun" dedi.
 
Eskişehir Günü’nde standları gezen Gülay Zengül, "Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hepsi bizim ilimiz. Eskişehir’in de böyle tanıtılması çok güzel, insanların böyle güzel bir ortamda birleşmesi güzel" dedi.
 
Brüksel’de düzenlenen Eskişehir günleri için organizasyonda yer alan UETD Belçika Başkanı Basir Hamarat, "Avrupa malumunuz, Brüksel Avrupa’nın göbeği olduğu için burada olmanın da ayrı bir önemi var. Brüksel’de bu gün gurbetçileri, Eskişehirlileri bir araya getirdik. Amacımız Eskişehirli hemşerilerimizi bir araya getirip kaynaştırmak, Eskişehir’i bütün Avrupa’ya tanıtmak" dedi.
 
’Eskişehir tanıtım günü’ne katılan Brüksel Bölge Milletvekili Hasan Koyuncu, "Bu akşam bize burada lületaşı olsun, Eskişehir’imizin güzel kültürü olsun güzel bir şekilde tanıtıldı. Çok güzel standlar vardı. Ben de kendim gezerek eşime bir hediye Lületaşı aldım, çok güzeldi” dedi. Eskişehir tanıtım gününe katılanlar standları gezerek alışverişte yaptı ve Eskişehir hakkında bilgiler aldı.
 
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER