Esad'ın Pilotu Ürdün'e Kaçtı!

Suriye'de eğitim uçuşu sırasında kaybolduğu, ardından Ürdün'de acil iniş yaptığı bildirilen uçağın pilotu sığınma hakkı istedi.

Esad'ın Pilotu Ürdün'e Kaçtı!

Ürdünlü yetkililer, Rus yapımı MİG-21 tipi uçağın Ürdün'ün kuzeyinde, Suriye sınırına yakın Mafrak kasabasındaki Kral Hüseyin Hava Üssü'ne indiğini kaydetti.
Ürdün Enformasyon Bakanı Semih el Maytah pilotun siyasi sığınma hakkı talep ettiğini doğruladı.

El Arabiya'nın haberine göre pilot, uçaktan çıkmadan önce apoletlerini söktü.
Suriye Ulusal Konseyi'nden daha önce yapılan açıklamada, Suriyeli bir pilotun Ürdün'e kaçarak siyasi sığınma talebinde bulunduğu iddia edilmiş ancak bu haber resmi kaynaklar tarafından doğrulanmamıştı.

El Cezire televizyonuna konuşan yetkililer ise, el-Hamade'nin, 4 savaş uçağının Der'a kenti üzerindeki keşif uçuşu sırasında ekipten ayrılarak Ürdün'deki askeri havaalanına indiğini, yüzbaşı ile birlikte uçaktaki yardımcı pilotun da sığınma talebinde bulunduğunu belirtti.
El-Cezire'ye konuşan Ürdün Üniversitesi'nden uluslararası hukuk uzmanı Enis Kasım, Amman yönetiminin pilotların güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu savunarak, siyasi sığınma ya da üçüncü bir ülkeye gitme taleplerine olumlu yanıt verilmesi gerektiğini belirtti.
Yaklaşık 15 aydır Devlet Başkanı Beşşar Esed'e karşı protestoların devam ettiği Suriye'de, bir subayın savaş uçağıyla kaçışına ilk kez tanık olunuyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER