Esad'ın askerleri Türkiye'ye sığınıyor

Suriye'de yaşanan insanlık dramı devam ederken; Esad rejiminde tabiri caizse; ‘‘iki arada, bir derede kalan’’ bir kesim var: 'kendi vatandaşlarını vurmak ya da vurmamak ikilemindeki askerler''

Kendi halkına yapılan zulme ortak olmayan hatta zulüm etmediği için dayak yiyen Suriyeli askerler Türkiye'ye sığındı. 5 gün önce Suriye Ordusu'ndan ayrılarak Türkiye'ye sığınma talebinde bulunan 5 asker Özgür Suriye Ordusu'na katılarak ülkesine geri dönecek.

Ordudan ayrılma nedenlerini "Yapılan zulme ortak olmamak" şeklinde özetleyen askerler ülkelerinde barışın biran önce sağlanmasını istiyor. Hatay'da Suriyeli sığınmacılardan ayrı yerde hazırlanan ve içinde generallerin kaldığı çadır kente giriş yapmak için bekleyen askerler yaşadıklarını anlattı. Suriye'de özellikle yetkililerin "Tampon Bölge" kelimesinden dahi tedirgin olduklarını söyleyen askerler bunun nedenini şu sözlerle aktarıyor: "Tampon bölgenin oluşturulma ihtimali orduyu telaşlandırdı. Çünkü halen bu orduda görevli binlerce kişi kendileri ve özellikle ailelerinin hayatlarından endişe ettikleri için görevlerine devam ediyor. Aksi halde görevli askerler tampon kurulduğunda ailelerinin hayatlarını garantiye alıp ordudan ayrılacaklar. Bunu da Suriyeli yetkililer çok iyi biliyor."

ASKERLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR

Suriye'de yaşanan iç karışıklığın katliama dönüştüğü anlara şahit olduklarını aynı zulmü yapmadıkları için işkence gördüklerini anlatan Suriyeli askerler, "Biz askeri birliğin en önünde yer alıyorduk. Elimize asa verdiler. Gösteri yapanlara ilk müdahaleyi biz yapıyorduk. Arkamızdaki birlik hem bizi denetliyor hem de bize zorluk çıkaranlara ateşli silahla müdahale ediyordu. Aynı zamanda müdahale etmeyen askerlerde bu şekilde belirleniyor. Biz gözlerimizle vahşeti gördük, şahit olduk. İstediklerini yapmayanlar kim olursa olsun bir bahane ile alınıyor. Neden diye soramıyorsun. Götürülen kişiden bir daha da haber alınamıyor." dediler.

İkisi Şam, 3'ü İdlip bölgesinde görevli 5 asker ayrıldıkları Suriye Ordusu'nda bölünmelerin yaşanma ihtimalinin gittikçe arttığının da altını çizerek, "Mezhepcilik ve ayrımcılık yapılmaya başlandı." açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2012, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER