banner51

'Esad'a karşı tavrımız değişmedi'

ABD’nin Suriye politikasında değişikliğe hazırlandığı iddialarına yanıt veren Başkan Barack Obama, "Esad’a karşı tavrımızda hiçbir değişiklik yok" dedi.

'Esad'a karşı tavrımız değişmedi'
ABD Başkanı Barack Obama, Avustralya'nın Brisbane kentinde sona eren G20 Zirvesi'nin ardından Brisbane Kongre ve Sergi Saray'ında basın toplantısı düzenledi.
 
Barack Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a yönelik politika değişikliği iddialarına yanıt verdi.
 
Beşşar Esad'ın yüzbinlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğunu ve meşruiyetini yitirdiğini yineleyen Obama, "Esad’a karşı tavrımızda hiçbir değişiklik yok. Esad'ı görevden uzaklaştırmanın yollarını düşünmüyorum. IŞİD'e karşı daha geniş bir politika sürekli gözden geçiriyoruz" diye konuştu.
 
Obama, “Bir noktada Suriye halkı, Türkiye, İran ve Esad'ın yakın müttefiği Rusya gibi bölge güçleri siyasi bir diyaloga girmek zorunda kalacak” dedi.
 
Terör örgütü IŞİD'e karşı savaşmak için ABD askerlerini bölgeye göndermek istemediğini yineleyen Obama, koşulların her an değişebileceğini ve ABD kara birliklerinin konuşlandırılmasının gerekebileceğini ifade etti.
 
IŞİD'in nükleer silah elde etmesi gibi bir durumda birlikleri bölgeye göndermekte tereddüt etmeyeceklerini belirten Obama, fakat eğitilen Irak güvenlik güçlerinin görev almasını istediklerini belirtti.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER