banner51

Esad'a Af Gözüktü

ABD ve İngiltere'nin, siyasi geçişin önünü açmak için iktidarı devretmesi halinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a "özel af" teklifinde bulunacağı iddia edildi.

Esad'a Af Gözüktü

Suriye'de siyasi geçişin önünü açmak için BM destekli konferansa Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın katılması halinde de, "güvenliğinin garanti" edileceği belirtildi.

Meksika'da yapılan G-20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmeleri sonrasında bu fikrin ortaya çıktığı belirtildi.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, İsviçre'nin Cenevre kentinde BM destekli toplantıda masaya oturarak, siyasi geçişin önünü açmak için iktidarı bırakması halinde "özel af"la ceza almaktan kurtulacağı belirtildi. Haberde, Esad'ın konferansa katılması halinde güvenliğinin de garanti edileceği iddia edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan üst düzey bir İngiliz yetkili, "Bu görüşmelerde farklı düşüncelere sahip olmamıza rağmen Suriye'de barışçıl bir siyasi geçişe olanak sağlamak için müzakereler yapıldı" dedi.

Üst düzey başka bir İngiliz yetkili de, "Çözüm için müzakerelerin yapılacağı bir toplantıda taraflardan birinin Uluslararası Ceza Mahkemesi önüne çıkmak istemeyeceği çok açık" şeklinde konuştu.

Meksika'daki G-20 toplantısında, ABD ve İngiliz yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın görevde kalması yönünde ısrarcı olmadığı izlenimini aldıkları da savunuldu.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER