Esad'a 10 Nisan'a kadar mühlet

Uluslararası kamuoyu Suriye’yi demir yumrukla yönetmek isteyen Beşşar Esad’a 10 Nisan’a kadar süre tanıdı. Açıklama ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Susan Rayz’dan geldi.

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Susan Rice, Suriye'de, Beşar Esad yönetiminin, 10 Nisan'a kadar askerlerini geri çekme taahhüdüne ilişkin, 'Şimdiye dek verilen ama tutulmayan sözlerin ardından, artık kanıt sözlerde değil, uygulamada' dedi.

BM-Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) video konferans aracılığıyla bilgilendirdiği toplantının ardından basına bilgi veren Rice, Annan'ın Suriye yönetimiyle olan görüşmelerinde, durumun aciliyetini vurgulayarak Suriye yönetiminin halkın yaşadığı yerlerden askerlerini geri çekmesini, ağır silah kullanmayı bırakmasını istediğini bildirdiğini belirtti. Suriye dışişleri bakanının Annan'a bir mektup yolladığını ve 'Suriye ordusunun 1 Nisan'dan itibaren askerlerini çekmeye başlayacağını, ağır silah kullanmayı bırakacağını ve 10 Nisan'da da halkın yaşadığı yerlerden askerlerini çekmeyi tamamlamış olacağını' açıklayan Susan Rice, 'Ancak bugüne kadar o kadar çok sözler verildi ve tutulmadı ki, biz artık kanıtı sözlerde değil uygulamada arıyoruz' diye konuştu. Rice, Suriye'deki muhaliflere insani yardımın da giderek artacağını sözlerine ekledi.

Basına kapalı yapılan BMGK toplantısının ardından gazetecilere bir açıklama yapan Suriye'nin BM Temsilcisi Beşşar Caferi de, Suriye hükümetinin, Kofi Annan'ın 6. maddelik planına bağlı olduğunu, bu plan dışında yapılacak herhangi bir girişimin ise bu planın ihlali anlamına geleceğini söyledi. Caferi, 'Bu sorumluluğu herkes taşımalı, insanı yardımları sürdüreceğini açıklayan ABD de içinde olmak üzere' dedi. ABD'nin Suriye'de, silahlı muhalif güçlere para kaynağı aktarmasının, Annan'ın misyonun sınırları dışına çıktığını ve bunun BMGK'da sorgulanması gerektiğini belirten Caferi, 'Bu girişim yalnızca Annan misyonunu ihlal etmek değil, Suriye'nin egemenliğine karşı bir savaş duyurusudur' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2012, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER