banner51

Erdoğan ve Merkel Basın Karşısında

Almanya’da resmi temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında “Suriye konusunda Cenevre beklentileri karşılamadı” diyen Erdoğan “İnsani yardım konusunda BM kilitlenmiş durumda, barış için henüz bir adım atılamadı” şeklinde konuştu.

"Koalisyon anlaşmamızda Türkiye’nin AB üyeliğini ucu açık bir nokta olarak görüyoruz" diyen Angela Merkel, Türkiye’nin AB müzakere sürecine ilişkin, "Tabii ki biz bölgesel politikalarla ilgili 22’nci faslın görüşülmesini, 23 ve 24’üncü fasılların, yani yargı reformu gibi konuları ele alan bu fasılların da açılmasını istiyoruz" dedi.
 
Türkiye ile Almanya arasındaki verimli işbirliğinin yeni hükümet döneminde de güçlenerek süreceğine inandığını belirten Erdoğan, Merkel’le bugün kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Aramızdaki siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel bütün bu ilişkileri değerlendirme imkanımız oldu. Bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduk" dedi.
 
Merkel ile Suriye konusunu da enine boyuna ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, "Şu ana kadar neler yapıldı, neler yapılıyor, bundan sonra neler yapılabilir? Bunları görüşme imkanımız oldu" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Son dönemde ikili ilişkilerimizde ve üst düzey temaslarımızda çok olumlu bir ivme sağlandı. Bu ivmenin sürdürülmesi konusunda da sayın Merkel’le mutabakata vardık. Tabii bu arada ilk fırsatta, geçirdikleri bu kazanın tesiri artık yok olduktan sonra, kendilerine bu noktada da şifalar diliyorum, ülkemize bekliyoruz. Gerçi nisan ayı sonunda Sayın Cumhurbaşkanının ülkemizi ziyareti söz konusu. Bununla birlikte de yine ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanının ziyaretiyle inanıyorum ki, Türkiye-Almanya ilişkileri çok daha farklı bir noktaya ulaşacaktır."
 
Başbakan Erdoğan, Almanya’da yaşayan 3 milyon nüfuslu Türk toplumunun çeşitli sorunlarını teati etme fırsatı yakaladıklarını belirterek şöyle devam etti:
 
"Şunu özellikle burada memnuniyetle söylüyorum, federal parlamentoda 11 Türkiye kökenli milletvekilinin yer alması, gerçekten bu seçimlerin önemli yanıdır diye düşünüyorum ve Şansölye nezdinde Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı makamına ilk kez Türkiye kökenli SPD milletvekili Sayın Aydan Özoğuz’un atanmış olması sebebiyle de tabii ülkemizde bunun meydana getirdiği bir atmosfer var ve Sayın Şansölyeye de bundan dolayı ayrıca şükranlarımı ifade etmek istiyorum. İnanıyorum ki, bu siyasetçilerin başarı hikayeleri genç nesillere ilham kaynağı olacaktır. Görüşmemizde Almanya’daki vatandaşlarımız arasında tabii ki en önemli beklenti seçimlerde oylarını kullanabilme konusuydu. Bu konuda da Alman makamlarıyla Türkiye’den Yüksel Seçim Kurulu’nun aralarındaki mutabakattan sonra 7 ayrı noktada artık cumhurbaşkanlığı seçimi ilk olmak üzere buradaki vatandaşlarımızın oy kullanma şansı olacak."
 
"Terörle mücadele konusunda ortak kararlılığımızı teyit ettik" diyen Erdoğan, "Bu çerçevede ilgili bakan ve uzmanlarımızın son aylarda tesis ettikleri işbirliği kanallarının faydalı sonuçlar doğurduğunu, bu mekanizmaların ileride daha da her iki ülke için faydalı neticeler doğuracağına inancımızı teyit ettik" diye konuştu.
 
Almanya’nın, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı, ihracatının bir numaralı ülkesi, ithalatta ise ikinci ülke konumunda olduğunu ifade eden Erdoğan, "Şu anda bu yıl itibariyle öyle zannediyorum ki 2013 sonu ticaret hacmimiz yaklaşık 36 milyar dolara ulaşacak" dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER