Engelli Öğrenci Okulun En Başarılısı

Kosava’nın, Malişevo kentindeki İbrahim Mazreku İlköğretim Okulu 9’uncu sınıf öğrencisi, doğuştan engelli Ariyon Krasniçi, okulun en başarılı öğrencisi seçildi. Ayak parmakları ile kalem tutarak derslerinden geri kalmayan hatta onların önüne geçen Krasniçi’ye başarısı nedeniyle önemli destek sağlandı.

Engelli Öğrenci Okulun En Başarılısı
Arkadaşları tarafından çok sevilen hatta onların ödevlerine de yardımcı olan Ariyon’un bu şekilde hayata bağlanması ve başarılı olması Kosova’da günün konusu oldu. Kosova’da barışı koruyan Barış Gücü (KFOR ) Ariyon’a, engelli olması nedeniyle özel bir masa yaptırıp okuldaki sınıfına yerleştirdi. Ariyon bu masa ile ayaklarını kullanarak bütün ödevlerini sorunsuz yapabiliyor. Sınıf arkadaşları, Ariyon’un çok sevecen, bilgili ve yardım sever bir çocuk olduğunu anlattı.
 
Öğretmeni Adem Hoti, ilk yıllarda Ariyon’u engelli çocuklar sınıfında görünce hemen normal sınıflara aldırdığını, şimdi okulun en başarılı öğrencisi seçildiği için çok mutlu olduğunu söyledi. Ariyon’un elde etiği başarı sayesinde okuluna, Kosava’daki Barış Gücü tarafından 10 bin Euro’luk yardım yapıldı. Ayrıca, resim çizmeyi çok seven ve bu alanda da çok başarılı olan Ariyon, bir sergi de düzenlemiş. Real Madrid tarfatarı olduğu için resimlerinde Real Madrid takımı da yer alıyor. Ariyon’u desteklemek için, Kosova Eğitim Bakanlığı, geçen yıldan itibaren ayda 100 Euro değerinde burs vermeye başladı.
 
Exsspers Gazetesi’nin haberi ardından Kosova’daki iki kuruluş, Ariyon’a aylık 200 Euro para yardımında bulunmaya başladı. Böylece fakir olan ailesi rahat bir nefes almış oldu. Ariyon’un iki isteği var; biri üniversiteyi tamamlamak, ikincisi günün birinde canlı olarak Real Madrid takımını izlemek.
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER