banner51

En Zengin Londra'ya Taşınıyor

İsrail’in en zengin insanı olarak bilinen Idan Ofer, ülkesindeki gelir adaletsizliği tartışmalarından kaçmak için İngiltere’ye taşınma kararı aldı.

En Zengin Londra'ya Taşınıyor

İsrail’de son günlerde artan sosyal eşitsizlik ve gelir dağılımı tartışmaları, ülkenin en zengin insanı Idan Ofer’in Londra’ya taşınma kararı almasına neden oldu.

Kişisel serveti yaklaşık 6.5 milyar dolar olan Ofer, ‘şahsi sebeplerden dolayı’ taşınma kararı aldığını belirtirken, ailesinin de İngiltere’de olduğuna dikkat çekti. Annesi Londra’da yaşayan Ofer, askerlik görevi sona eren oğlunun da İngiltere’de akademik kariyer yapmayı düşündüğünü belirtti. Financial Times’a açıklama yapan bir yakını, ‘57 yaşındaki işadamının ailesine yakın olmak için taşınma kararı aldığını’ belirtti.

Ofer, Quantum Pacific Group şirketi aracılığıyla İsrail’in en büyük holding şirketi olan Israel Corporation’da hisse sahiplerinden biri olarak yer alıyor. Nakliyat, otomotiv ve enerji şirketlerinin yanı sıra Israel Chemicals adlı gübre şirketinin sahibi olan holding, yakın zamanda İsrail’in en büyük iş anlaşmalarından birini yapmaya ve Israel Chemicals’ı Kanada’nın Potash Corp şirketine satmaya hazırlanıyor.


BÜYÜK BASKI ALTINDA KALDI
Ofer, İsrail’in önde gelen zenginleriyle beraber 2011’de patlak veren protestolardan bu yana kamuoyundan ve basından büyük eleştiri alıyor. İki yıl önce başlayan protestolarda, İsrail halkı orta sınıfın yüksek yaşam maliyeti altında ezildiğini ve gelirlerin birkaç ailenin kontrol ettiği holdinglerin elinde olduğunu belirtmişti.

İsrail’de Ocak ayında yapılan seçimlerde, Ekonomi Bakanı seçilen Yair Lapid, harcamaların kısıldığı ve vergilerin artırıldığı dönemde orta sınıfa yardımcı olacağı sözüyle halkın desteğini topladı. Sol eğilimli İşçi Partisi’nin lideri Shelly Yachimovich de Ofer’i seçim kampnayası boyunca eleştirmişti.

İngiltere’de birçok gayimenkule sahip olan Ofer, ikametgahını Londra göstermeden yerleşimci olursa, kıyı ötesindeki şirketleri için vergi ödemekten de muaf olabilecek.

OfeR’in yanı sıra, birçok ülkeden milyarderler Londra’ya taşınmayı tercih ediyor. Rus bankacı Andrei Borodin ve LVMH ile Dassault Systems gibi büyük şirketlerin yöneticileri, 2012’de Londra’ya taşındı.

Ofer, Forbes zenginler listesinde 182’inci sırada yer alıyor

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2013, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER