En Uzun Günü Yogayla Karşıladılar

Times Meydanı'nda toplanan beş bin New Yorklu yılın en uzun gününü yoga yaparak karşıladı.

En Uzun Günü Yogayla Karşıladılar

Dünyanın en ünlü meydanlarından biri olan ve geçtiğimiz yıl bazı alanları yalnızca yaya trafiğine açık olmak üzere, taşıt trafiğine kapatılan Times Square, yılın en uzun günü olan 21 Haziran’da gün dönümünü yoga ile karşıladı. Başta yılbaşı kutlaması olmak üzere bir çok sıra dışı etkinliğin gerçekleştiği Times Square’de buluşan beş bini aşkın New Yorklu, New York’un göbeğinde yoga gösterisi yaptı.

Times Square Birliği tarafından gerçekleştirilen açık hava yoga gösterisine, profesyonel ve amatör yoga severler katıldı. Hem kişisel hem de evrensel barış için, New York’un en kalabalık ve kargaşalı meydanında sabah 08.00’da başlayan yoga gösterisi ve dersi aksam saatlerinde sona erdi.

Meydanı gezmeye gelen binlerce kişinin meraklı bakışları altında, çoğunluğunu bayanların oluşturduğu yoga gösterisini düzenleyen Times Square Birliği Başkanı Tim Tompkins, meydanda toplanan yogacıların çok zor bir olayı gerçekleştirdiklerini anlatarak, 'Sessiz sakin bir ortama gereksinim duyan yogacılar, dünyanın en kalabalık, en gürültülü yerlerinden biri olan Times Meydan'ında, 'karma' ile 'kaos'u bir arada yaşıyor. Sessiz, güzel bir plaja da gidebilirlerdi, ama 'karma' ile 'kaos'u bir arada yaşamak daha zor ve anlamlı. Yogayı çok kalabalık yerde bile yapabiliyor olmak önemli. Biz de, bir sürü çılgınlığın yaşandığı Times Meydanı'nda bunu yapmak istedik' diye konuştu. Tompkins, binlerce yıllık geçmişi olan yoganın, Times Meydanı'ndaki serüveninin 8 yıl önce, üç kişi tarafından başlatıldığını, bugün katılımcı sayısının 5 bini aştığını anlatarak “Times Meydanı’nda, yılın en uzun gününü böyle karşılamak istedik. New York çok hızlı, stres dolu bir kent. Bugün insanları kentin en curcunalı yerinde bir araya getirip yoga yaparak barış ve huzura kavuşmalarını sağlamak istedik. Böylece yaz mevsimine de hoşgeldin dedik” diye konuştu.

Profesyonel yogacıların yanı sıra, yoga eğitimi alan ya da ilk kez yoga yapan kişilerin de katıldığı beş bini aşkın kişi, Times Square’de, yerli yabancı binlerce kişinin ilgili bakışları altında yoga becerilerini sergiledi. ‘Times Square Gün Dönümü Yoga Gösterisi’nde, katılımcılara yoga yapma konusunda, yoga eğitmenleri de yol gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER