En Çok Onlar İhraç Ediyor

Danimarka, yılda 10-15 milyon Noel ağacı ihraç ederek Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. Ülke, Noel ağacından sadece aralık ayında 1.5 milyar kron (200 milyon Euro’nun) üzerinde gelir elde ediyor.

En Çok Onlar İhraç Ediyor
 
DHA’nın Tarım Bakanlığı’ndan edindiği bilgilere göre, Danimarka yılda 15 milyona yakın Noel ağacı ihraç ediyor ve bundan sadece Aralık ayında yaklaşık 1.5 milyar kron (200 Milyon Euro) gelir elde ediyor. Ayrıca Noel’de çeşitli süsler, buketler için kullanılan Noel ağacı dallarından da 35 bin ton ihraç ediliyor. Noel ağacı geleneğinin 1800’li yıllarda Almanlar’dan geldiğini belirten Danimarkalı yetkililer en büyük ihracatın Almanya’ya yapıldığını söyledi.
 
Tarım Bakanlığı da Noel ağacının ülkesi olan Almanya’nın Danimarka’dan Noel ağacı ithal eden ülkeler arasında birinci sırada yer aldığını bildirdi. Danimarkalılar Noel ağacı satın alırken en çok dayanan Norveç ağaçlarını (Nordman’s Trae) tercih ederken Norveç’in her yıl Noel öncesinde Danimarka’dan yılda ortalama 400 bin ağaç ithal ettiği bildirildi. Norveç ise sadece 94 bin ağaç ihraç ediyor ve bundan yaklaşık 500 bin kron gelir elde ediyor.
 
ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI BÜYÜK
 
Bu yıl 12 milyon Noel ağacı ihraç edildiğini ve bu ihracattan ülke ekonomisine 1 milyar kron (150 Milyon Euro) gelir elde edildiğini belirten Danimarka Noel Ağacı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Henrik Minz, şöyle dedi:
 
"Danimarka olarak yılda 10- 15 milyon Noel ağacı ihraç ediyoruz. Ancak sıkı AB kuralları nedeniyle birçok Noel Ağacı yetiştiricisi işi bırakmak zorunda kaldı. Bu nedenle bu yıl ağaç fiyatları da oldukça yükseldi. Danimarka 17 ülkeye Noel Ağacı ihraç ediyor. Bu ülkelerin başında Almanya ve Rusya geliyor. Almanya’da yılda 22-24 milyon ağaç yetiştiriliyor ama biz bundan rahatsız olmuyoruz çünkü en çok Noel Ağacı ihraç ettiğimiz ülke Almanya. Noel Ağacı geleneği bize 1800’lü yıllarda Almanlardan geçmiş. İlk Noel Ağacı 1808’de ışıklandırılmış. 1900 yılından itibaren de birçok evde Noel Ağacı ışıklandırılmaya başlanmış."
 
"NOEL AĞACI AYDINLIK GÜNLERİN GELDİĞİNİ GÖSTERİYOR"
 
Kopenhag’ın kuzeyindeki büyük Noel Ağacı satılıcılarından biri olan Peter Ulf Nielsen, bu yıl satışların çok iyi gittiğini, önümüzdeki haftalarda artacağını bildirirken şöyle konuştu:
 
"İnsanlar daha çok Norveç ağacını tercih ediyor. Çünkü normal kızılçam dediğimiz Noel Ağacı evin içinde birkaç gün dayandıktan sonra dökülmeye başlarken, Norveç ağacı yılbaşına kadar dayanıyor. Danimarka olarak ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon Noel Ağacı satıyoruz ama asıl satışlarımız diğer Avrupa ülkelerine yaklaşık 15 milyon ağaç ihraç ediyoruz. Karanlık kış aylarında salonda ışıklandırılmış bir Noel Ağacı bize günlerin tekrar aydınlanmaya başlayacağını gösteriyor. En iyi Noel Ağacı Norveç ağacı. Noel Ağacının en üstündeki yıldız da İsa’nın doğuşunu anlatıyor."
 
Geleneğin 1800’li yıllara dayandığını belirten Sonja Goisen ışıklandırılmış Noel ağacının moral verdiğini söyledi. Noel Ağaçları 300 krondan (40 Euro) başlıyor, cins ve büyüklüğüne göre 1500 krona (200 Euro) kadar satılıyor.
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER