En Büyük Müşteri ABD Ordusu

Amerikan ordusu enerji tüketiminde dünyanın bütün diğer kurumlarını geride bırakıyor. Ordu eğer bir ülke olarak değerlendirilirse enerji tüketiminde Danimarka'yla başa baş geliyor.

En Büyük Müşteri ABD Ordusu

 

ABD hükümetinin enerji devi BP'yi devlet ihaleleri ve anlaşmalarından en az 18 ay boyunca men etmesi, şirketin Amerikan ordusunun bir numaralı petrol tedarikçisi olma konumunu da riske attı.
 
Reuters'ın haberine göre BP Şubat ayında ABD hükümetiyle 9 milyar dolarlık bir petrol anlaşması imzalamıştı. Hükümetin satın aldığı petrolün büyük kısmı da Amerikan ordusunun kullanımına ayrılmıştı.
 
BP için ABD hükümetinin bir numaralı petrol sağlayıcısı olmak büyük önem taşıyor çünkü dünyada ülkeler dışında en çok petrol tüketen kurum yılda 17 milyar litrelik tüketimle Amerikan ordusu.
 
Savunma Bakanlığı verilerine göre ABD'nin kamu enerji harcamalarının yüzde 93'ü Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Savunma Bakanlığı enerji harcamaları içinde en çok petrol tüketen birim ise Hava Kuvvetleri.
 
2006 yılı verilerine göre Amerikan ordusu eğer bir ülke olarak kabul edilirse dünya enerji tüketimi sıralamasında 58'inci sıraya oturuyor. Bu şekilde ABD ordusu neredeyse Danimarka'nın tamamının tükettiği kadar enerji tüketiyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2012, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER