Emniyet Binasına Saldırı

Yemen’de bir emniyet binasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda intihar eylemcisi ve 3 asker öldü, 4 kişi de yaralandı.

Emniyet Binasına Saldırı

 

Aden bölgesinde gerçekleşen eylemin ardından polis, bomba yüklü bir diğer aracın polis eğitim kampına yönelik saldırısını engelledi. Güvenlik kaynakları iki kişinin yakalandığını, bunların El Kaide ile bağlantılı kişiler olduğunu bildirdi. Dün ülkenin güneyinde askerler ile militanlar arasında çıkan çatışmalarda 5 asker ve 3 militan hayatını kaybetmişti. Militanlar çatışma sırasında 4 askeri kaçırmıştı.
 
Yemen’in güneyinde hükümet ve orduya bağlı yerel kabile milisleri ile El Kaide bağlantılı militanlar arasında son iki yıl içinde devam eden çatışma ve bombalama eylemlerinde yüzlerce polis, asker ve güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’a komşu olan Yemen’in güvenliği, petrol transferinde Kızıl Deniz’e geçiş güzergahı üzerinde bulunması nedeniyle Körfez ülkeleri ve ABD’yi yakından ilgilendiriyor. El Kaide’nin Yemen kolu, bu ay başkent Sanaa’da Savunma Bakanlığı binasına gerçekleştirilen ve 50’den fazla kişinin öldüğü saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.
 
Ülkedeki en büyük militan grup olan Ensar el-Şeria, 2011’de Arap Baharı’ndan esinlenen kaos sırasında, güneydeki bazı şehirleri kontrol altına almıştı. Bir sonraki yıl militanlar, ABD insansız hava uçaklarıyla desteklenen hükümet güçleri tarafından geri püskürtülmüştü.
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2013, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER