banner51

Eğitim Sendikasından Kosova Hükümetine Ultimatom

Kosova Eğitim Sendikası 10 Ocak tarihine kadar Hükümete maaşların yüzde 25 oranında artması ve toplu sözleşmenin uygulanması için bir ültimatom verdi, aksi halde greve geçeceklerini bildirdi.

Eğitim Sendikasından Kosova Hükümetine Ultimatom
 
Eğitim Sendikası Başkanı Rahman Yaşari, bu konuda Hükümetin karar almasını bekleyeceklerini, aksi halde genel greve gidilmesi için Kosova’da tüm şubelerin desteğine sahip olduklarını söyledi. Kosova’nın büyük belediyeler sendikaları başkanları da maaşların yüzde 25 oranda artması ve toplu sözleşmenin uygulanmasıyla ilgili Eğitim Sendikası Başkanlığına tam destek verdi. İstemleri kabul edilmediği takdirde Kosova’daki 37 bine yakın eğitim çalışını 10 Ocak tarihinde greve gidecek, öğrenciler ise derslerden geri kalacak.
 
Başbakan İsa Mustafa başkanlığından düzenlenen bakanlar kurulu toplantısında, 2015 yılında maaş artışlarının yapılmayacağı açıklandı. Bakanlar kurulu toplantısında Maliye Bakanı Avdullah Hoti, eski hükümetin maşlara yüzde 25 oranında zam yapılacağı vaatlerinin yerine getirilmesi için bütçenin bulunmadığını açıklarken, 2015 yılındaki maşlar için yalnız 33 milyon euro ayrıldığını bildirdi. Hoti, Kosova’da 6 ay süren siyasi kriz, ekonomik kayıplara yol açtığı için, maşlara zam yapılmasının olanaksız olduğunu ifade etti. Bakanlar kurulu, Maliye Bakanı Avdullah Hoti’nin maaşlar konusundaki açıklamasını oy birliğiyle kabul etti.
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2014, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER