Ege'de Yunan savaş jeti düştü

Ege'de Yunanistan'a ait bir savaş jetinin düştüğü öne sürüldü. Yunan basını Mirage-2000 tipi savaş uçağının Midilli adası yakınlarına düştüğünü duyurdu. Yunan devlet televizyonu uçağın pilotunun kayıp olduğu ifade ediliyor. Düşen savaş uçağının ve pilotunun bulunması için bölgede geniş çaplı aramalar başlatıldı. 

Ege'de Yunan savaş jeti düştü

Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait Mirage 2000 tipi bir savaş uçağı, Ege’de Skiros adası yakınlarında denize düştü. Uçağın ve pilotunun bulunması için geniş çaplı arama başlatıldı.

Yunan basını, uçak ile saat 12:15'te Skyros adasının kuzeydoğusunda temasın kesildiğini yazdı. 

'İT DALAŞINDAN DÖNERKEN DÜŞTÜ' İDDİASI

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre Ege'de 2 adet Mirage 2000 tipi Yunan uçağı ile 2 Türk savaş uçağı arasında it dalaşı yaşandı. Yunan jetlerinden biri üsse dönerken 12.15’de Skiros adasını 9 mil kuzeydoğusunda henüz bilinmeyen nedenlerle denize çakıldı.

Diğer Mirage-2000 uçağının pilotu durumu üssüne bildirdi. 

Düşen savaş uçağının ve pilotunun bulunması için bölgede geniş çaplı aramalar başlatıldı. 

DAHA ÖNCE DE İT DALAŞLARI YAŞANDI

Türk ve Yunan savaş uçakları yıllardır Ege’de karşı karşıya geliyor. Taraflar “it dalaşı” denilen manevra mücadelesine girerek birbirlerine pozisyon üstünlüğü sağlamaya çalışıyor.

Genelde it dalaşlarında uçaklar ateşleme sistemlerini karşı taraf üstünde kitlemeye çalışıyor ancak füzelerini ateşlemiyor. Buna karşın geçmişte silahların da ateşlendiği ve can kayıpları yaşanan olaylar var. Son olarak 2006’da Türk jetinin füzelerinin kendisine kilitlendiği sinyalini alan Yunan pilot Türk F-16'sını vurmuş, ardından diğer Türk jeti tarafından düşürülmüştü. Vurulan uçaktaki Türk pilot Üsteğmen Halil İbrahim Özdemir fırlatma koltuğuyla kurtulmuş, Yunan F-16 pilotu Kostas İliakis ise hayatını kaybetmişti.

Kardak Krizi’nin patlak verdiği 2006 yılında ise keşif görevindeyken başlayan it dalaşı sırasında Yunan uçağı tarafından vurulan Türk F-16’sının arka koltuğunda oturan Yüzbaşı Nail Erdoğan şehit olmuştu.

KAMMENOS BAKAN OLDUKTAN SONRA

2000’lerin sonunda Yunanistan’ın ekonomik krize girmesinin ardından Ege’de uçuşları azaltması üzerine it dalaşı sayısında da bir düşüş yaşandı.

Ancak özellikle 2015’te Panos Kammenos Savunma Bakanı olması ile birlikte Yunanistan Ege’de suları yeniden ısıttı ve it dalaşları da yine artmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER