Dünyayı Terör Korkusu Sardı

Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 44’ü önümüzdeki 3 yıl içinde terör saldırılarının artmasını bekliyor.

Dünyayı Terör Korkusu Sardı

 

Barem Research, global ortağı WIN/ Gallup International ile birlikte dünyanın en büyük sorunlarını araştırdı. Dünya genelinde 46 ülkede 40 bin 275 kişi ile yüz yüze, telefonla görüşülerek ya da online olarak yapılan araştırma için Türkiye’den 1000 kişi ile telefonla görüşüldü. Araştırmanın saha çalışması 12 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi.
 
Görüşmecilere, terör saldırıları, küresel ısınma ve çevre felaketleri, Arap ülkelerindeki huzursuzluk, İsrail- Filistin sorunu, global ekonomik kriz, nükleer silahların çoğalması, gıda ve su kıtlığı gibi artma olasılığı olan global sorunlar hatırlatıldı. Araştırmaya katılanlara bunların içinde hangilerinin önümüzdeki 3 yıl içinde artma ihtimali olduğunu düşündükleri ve bu olaylardan hangisinin kendilerini en çok endişelendirdiği soruldu.
 
 
 
NÜFUSUN YÜZDE 52’Sİ GLOBAL ISINMANIN ARTMASINI BEKLİYOR
 
Global araştırmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 52’si global ısınmanın, yüzde 44’ü ise terör olaylarının artmasını bekliyor. Çarpıcı diğer bir sonuç ise Arap ülkelerindeki iş savaşlarla ilgili. Buna göre dünya nüfusunun yüzde 43’ü önümüzdeki 3 yıl içinde Arap ülkelerinde iç savaş ve huzursuzlukların artacağını düşünüyor. Dünya nüfusunun yüzde 41’i yiyecek içecek kıtlığı yaşanmasını, yine yüzde 41’lik bir diğer kesim ise global ekonomik krizin artmasını bekliyor. Araştırmada bu olayların hangisinin en kaygı verici olduğu sorulduğunda sonuçlar biraz değişiyor. Öncelikle korkulan olaylar, sırasıyla terör saldırıları (yüzde 19), küresel ısınma ve çevre felaketleri (yüzde 18) ile gıda ve su kıtlığı (yüzde 17) geliyor.
 
 
 
TÜRK HALKI DÜNYADAKİ SORUNLARA KARŞI DUYARLI
 
Araştırmanın Türk halkının da dünyadaki sorunlara karşı çok duyarlı olduğunu ortaya çıkardığını belirten Barem Research CEO’su Pervin Olgun şunları söyledi: “Türk halkının yüzde 77’si önümüzdeki 3 yılda küresel iklim değişikliği ve çevre felaketlerinin artmasını bekliyor. Türklerin ikinci beklentisi dünya genelinden tamamen farklı; Nükleer silahların çoğalması (yüzde 75), Yani 4 kişiden 3’ü önümüzdeki 3 yılda nükleer silahlarda artış bekliyor. Türkiye’de nüfusun yarıdan fazlası şu sorunların artacağını düşünüyor: Arap ülkelerindeki huzursuzluk (yüzde 61), global kriz (yüzde 59), gıda ve su kıtlığı (yüzde 57), terör (yüzed 51)”
 
Araştırmaya göre Türk halkının en çok kaygılandığı konunun Arap ülkelerindeki iç savaş olduğuna dikkat çeken Olgun, “Kendisini kaygılandıran tek bir sorun sorulduğunda Türk insanı için Arap ülkelerindeki iç savaş ve huzursuzluklar (yüzde 41) yakınlık nedeniyle olsa gerek ön plana çıkıyor. Onu nükleer silahların artması (yüzde 15), terör (yüzde 14) ve küresel iklim değişikliği (yüzde 12) sorunları benzer oranlarda izliyor” dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2013, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER