Dünyanın Genetiği Değiştirilmiş İlk Bebekleri Doğdu

Dünyanın ‘genetiği değiştirilmiş’ ilk ikiz bebekleri ile tanışın; Lulu ve Nana. Çinli bir araştırma grubu, bebeklerin bazı hastalıklara karşı bağışıklık kazanmaları için embriyolarını genetik olarak düzenledi.

Dünyanın Genetiği Değiştirilmiş İlk Bebekleri Doğdu

Lulu ve Nana adındaki ikiz bebekler, dünyanın genetik tasarımlı ilk bebekleri olarak tarihe geçti.

İlk olarak MIT Technology Review ’da yayınlanan araştırma, Çin’in Shenzhen şehrinde bulunan Güney Bilim ve TeknolojiÜniversitesi araştırmacısı Jiankui He tarafından yönetildi.

He, çok uzun bir zamandır insanlarda bağışıklık sisteminin bir parçası olan T hücrelerinin yapısını AIDS'in etken maddesi olan HIV virüsüne karşı dirençli hale getirmeye yönelik çalışmalar yürütüyor. T hücrelerinin DNA'sına CCR5 olarak bilinen ve kalkan işlevi gören mutasyon unsurunu ekleyen He ve ekibi, bunu yaparken, DNA’nın belirli bölümlerinin çıkarılıp değiştirilmesine olanak sağlayan CRISPR-Cas9 adındaki gen düzenleme teknolojisini kullandılar. 

Araştırmacılar, CRISPR yöntemi ile ikiz kızların yaşamları boyunca HIV'e karşı bağışıklık kurmaları amacıyla bazı embriyolarının genetiğini değiştirdi. Genetik bilimi ve etik açısından yeni bir dönemin kapısını aralayan Çinli bilim insanları, Lulu ve Nana adındaki ikiz kızların sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiklerini duyurdu.

Buna rağmen CRISPR teknolojisinin kullanımı konusunda hala etik kaygılar var. Hatta bazı ülkeler bu yöntemi tamamen yasakladı. 2015 yılında Guangzhou'daki Çinli araştırmacılar, insan genomu düzenleme çalışmalarından dolayı suçlanmışlardı. İngiltere ise yaklaşık üç yıl önce gelişim süreçlerini daha iyi anlamak ve kalıtsal hastalıkları yok etmek amacıyla CRISPR’ı kullanmaya başlamıştı. Benzer şekilde Japonya da, ekim ayında insan embriyosunda genetik değişiklik yapılmasına izin verilebileceğini açıklamıştı.

Dünyanın CRISPR konusunda soru işaretleri olsa da, Çin’deki çalışma söz konusu teknolojinin kısa sürede ne kadar mesafe katettiğini net bir şekilde gözler önüne seriyor. 

Uluslararası İnsan Genomu Düzenleme Zirvesi’nin ikincisi, 27 Kasım’da Hong Kong’da düzenlenecek. Zirvede, CRISPR teknolojisinin etik, ahlaki ve bilimsel etkilerinin masaya yatırılması bekleniyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER