banner9

Dünya Fransa'daki Terör Saldırısına Karşı Ayağa Kalktı

Fransa'da yaşanan terör saldırısının ardından dünyadan Fransa'ya destek mesajları geldi. AB Bakanı Ömer Çelik de, "Düşüncelerim saldırının kurbanları ve onların aileleriyle birlikte" dedi.

Dünya Fransa'daki Terör Saldırısına Karşı Ayağa Kalktı
Türkiye'den Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Fransa'nın güneyindeki Nice kentinde düzenlenen terör saldırısını kınadı. Bakan Çelik, kınama mesajını Twitter hesabından İngilizce olarak paylaştı. Çelik, mesajında şu ifadelere yer verdi:
 
"Fransa'nın Nice kentinde düzenlenen korkunç terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyorum. Düşüncelerim saldırının kurbanları ve onların aileleriyle birlikte. Her nerede, ne şekilde ve hangi gerekçeyle insanlığa saldırırsa saldırsın, terör her zaman acımasızdır. Teröre karşı birlik olmalıyız."
 
NATO GENEL SEKRETERİ: DEHŞETE KAPILDIM
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Nice’teki terör saldırısını sert bir dille kınayarak "Dehşete kapıldım" dedi.
 
Stoltenberg Twitter hesabından, "Nice’teki alçakça yapılan terör saldırısından dehşete kapıldım ve çok üzgünüm. NATO Fransız halkıyla sıkı dayanışma içindedir" açıklamasını yaptı.
 
 
AB: FRANSIZ HALKI VE HÜKÜMETİYLE BİRLİKTEYİZ
 
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk: "Bunun hüzünlü noktası, saldırıya uğrayanların, özgürlüğü, eşitliği ve kardeşliği kutlayan insanlar olması. Hepimiz, şiddete ve nefrete karşı mücadelede mağdurların aileleri, Fransız halkı ve hükümetiyle birlikteyiz."
 
ABD: YARDIMA HAZIRIZ
 
ABD Başkanı Barack Obama, Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde düzenlenen terör saldırısını kınadı. Obama, saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Nice kentinde düzinelerce insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan “korkunç terör saldırısını en güçlü şekilde kınadığını” belirtti. Dualarının hayatlarını kaybedenlerin aileleriyle olduğunu ifade eden Obama, yaralılara da acil şifalar diledi.
 
Obama, Fransız yetkililere saldırının soruşturulması ve sorumluların adalete teslim edilmesi konusunda ihtiyaç duyulması halinde her türlü yardıma hazır olduklarını ilettiklerini kaydetti. ABD Başkanı Obama, saldırı karşısında en eski 
müttefikleri Fransa ile dayanışma içinde olduklarını bildirdi.
 
İSVEÇ: AÇIK VE DEMOKRATİK TOPLUMUMUZA YAPILMIŞ BİR SALDIRI
 
Nice’te en az 80 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısının ardından yazılı bir açıklama yapan İsveç Başbakanı Stefan Löfven, saldırıyı "şiddetle" kınayarak, "Bu, açık ve demokratik toplumumuza yapılmış bir saldırıdır" dedi.
 
LETONYA: FRANSA İLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ
 
Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics de mesajında ,"Nice'teki barbar ve korkunç terör saldırısını kınıyoruz. Letonya, kederli ve üzüntü içinde olan Fransa ile dayanışma içinde." değerlendirmesinde bulundu.
 
UKRAYNA: KORKUNÇ SALDIRI
 
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Fransa'nın Nice kentindeki terör saldırısı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Poroşenko, Twitter hesabından Fransızca yaptığı açıklamada, "Nice kentinde korkunç saldırı. Şoktayım. Bütün Ukrayna halkı ile birlikte Fransa'da hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.
 
 
SUUDİ ARABİSTAN: DOST FRANSA'YA HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ
 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın Nice kentindeki terör saldırısını kınadı. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, kadın ve çocukların da bulunduğu 80 kişinin öldüğü, yaralıların da olduğu terör saldırısının şiddetli bir şekilde kınandığı bildirildi. Nice'teki terör saldırısı sonrası Fransa ile dayanışma içinde bulunulduğu belirtilen açıklamada, Suudi Arabistan'ın terörle mücadelede dost Fransa'ya her türlü desteği vermeye hazır olduğu ifade edildi
 
FİNLANDİYA: AVRUPA DEĞERLERİNE YAPILDI
 
Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö açıklamasında, "Fransa’nın ulusal gününde gerçekleştirilen bu vahşi terör saldırısı Avrupa değerlerine yapılmış bir saldırıdır. Finlandiya kesin bir ifadeyle terörü kınıyor; Fransa ile dayanışma içindedir" dedi.
 
NORVEÇ: FRANSA İLE BİRLİKTE DURUYORUZ
 
Norveç Başbakanı Erna Solberg de yaptığı açıklamada, "Terör eylemlerine bir son vermek için Fransa ile birlikte duruyoruz. Saldırının kurbanları için en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2016, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER