Dünya AIDS Günü Konferansı

Kosova’da 1 Aralık Dünya AIDS günü dolayısıyla Başkent Priştine’de konferans düzenlendi. Konferansta son yıllarda hastalığa yakalananların sayısındaki hızlı artışın endişe verici olduğu tartışıldı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından açıklanan verilere göre, Kosova’da 87 kişi HIV virüsü taşıyor. Bunlardan 14’ü Priştine Devlet Hastanesi’nde AIDS tedavisi görüyor.

Dünya AIDS Günü Konferansı
 
Kosova’da ilk AIDS olayının kaydedildiği 1986 yılından 1999 yılına kadar hasta sayısı 19’u geçmezken, savaşın sona erdiği 1999 yılından günümüze kadar 68 kişinin AIDS hastalığına yakalandığı ifade edildi. Son 6 yıl içinde hastalığın hızlı yayılıyor olması sonucunda hasta sayısında yükselme meydana geldi.
 
Konferansta konuşan Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani, bu yıl ülke genelinde AIDS hastalığı hususunda 6 danışma ile kan tahlili merkezinin açıldığını ve bu merkezlere başvuran kişilerde hastalığın erken aşamada tespit edilmesine yardımcı olduğunu söylerken, bazı kan testlerinin Fransa’ya gönderilmesinin şart olduğunu vurguladı. Konferansta, açılan merkezlere, kan tahlillerinin yapılması için 400’ün üzerinde kişinin başvuruda bulunduğu da açıklandı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 2 AIDS danışma ve tahlil merkezinin daha açılacağını belirtirken, ’Asrın vebası’ olarak nitelenen hastalığa karşı daha etkili bir mücadelenin yapılabilmesi için mali kaynakların yetersizliğinden dem vurdu.1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle Kosova’daki gençler gönüllü olarak halka hastalık hakkında broşür dağıttı.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER