banner51

'Dönem Başkanlığı Rumların İşi Değil'

Merkel'in danışmanı Laouk, ''Güney Kıbrıs, AB dönem başkanlığı yapmamalı'' dedi.

'Dönem Başkanlığı Rumların İşi Değil'

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in danışmanı, Hristiyan Demokrat Parti Ekonomi Konseyi Başkanı Kurt Laouk, Avrupa Destek Mekanizması’na (EFSF) başvurmasının ardından Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralmaması gerektiğini açıklayarak, "Kendisi bir krizin ortasındayken krizleri nasıl yönetebilir" diye sordu.
Rum Alithia gazetesinin haberine göre, Louk, İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan gibi mali destek talebinde bulunan bütün ülkelerin AB dönem başkanlığı yapamamalarını istedi.
Simerini gazetesi de Kurt Laouk’un Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı yapmasına izin verilmemesi gerektiği açıklamasını, "sosis stoklarının başına köpek getirildi" başlığıyla aktardı.
İlgili açıklamasında, "Sosis deposunun başına köpek getirilirse bu Avrupa paradoksudur" diyen Laouk, AB dönem başkanlığı için ülkenin büyüklüğü değil itibarının kriter olması gerektiğini ifade ederek, "Kıbrıs (Rum tarafı) bu rolü (dönem başkanlığını) nasıl üstlenebilir" diye sordu.
Laouk, şöyle devam etti:
"Kurtarma mekanizmasına başvuran bir ülkenin dönem başkanlığını almasını kabul etmek diğer üye ülkeler açısından kabul edilemezdir. 'Kıbrıs' hangi yetkiyle istikrar çabasına kayda değer ivme kazandırabilir? Kendisi bir krizin ortasındayken krizleri nasıl yönetebilir? Başkanı özellikle salgın bir hastalığın pençesinde yoğun bakım ünitesinde tedavi görürken Avrupa’yı asla tedavi edemeyeceğiz."
Rumlar, 1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını üstelenecek.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER