banner51

Döküm Sanayisinde Avrupa İkincisiyiz

Türkiye Döküm Sanayicileri Genel Sekreteri Kubilay Dal, Türkiye’nin döküm sanayisinde son 16 yılda hızla büyüyerek Avrupa’da 2., dünyada ise 12. sıraya yükseldiğini açıkladı.

Döküm Sanayisinde Avrupa İkincisiyiz
Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen sanayi fuarına Türkiye’den döküm sanayisinin önde gelen firmaları da katıldı. 5. salonda stant kuran dökümcülerimiz ziyaretçilere son ürünlerini ve teknolojilerini tanıttı. Türkiye Döküm Sanayicileri Genel Sekreteri Kubilay Dal, yaptığı açıklamada Türkiye’nin döküm sanayinde en hızlı büyüyen ve kendisini geliştiren ülkelerden birisi olduğunu söyledi.
 
4 MİLYAR DOLAR CİRO YAPIYOR
 
Hannover’de düzenlenen sanayi fuarına 1999 yılından beri katıldıklarını, yıllık cirolarının ise 4 milyar dolar olduğunu anlatan Dal, “1999 yılından beri bu fuara katılıyoruz. Bu sene 16. senemiz. Bu 16 sene içinde Türk Döküm Sanayi Avrupa’da Almanya’dan sonra 2. büyüklükte üretime ulaşmış vaziyette. Bu sene 22 döküm firmasıyla fuara katıldık. Türkiye Döküm Sanayi yaklaşık 1.5 milyon ton üretim yapıyor. Bu üretimin yüzde 80’nini de Avrupa’daki ana sanayicilere ihraç ediyor. Yıllık ciromuz 4 milyar dolara denk geliyor. Üretimin belli bir kısmı işlenerek satılıyor, döküm ürünlerinin bir çoğu da makine haline getirilerek satılıyor. Döküm bütün ana sanayilerin içinde olan bir malzeme. Döküm olmadan otomobil yapamazsınız, un değirmeni, ütü yapamazsınız. Döküm metallerin şekillendirilmesindeki en etkin ve eski metottur. Sürekli gelişen bir teknolojidir” dedi.
 
ALMANYA’DAN SONRA İKİNCİYİZ
 
Türkiye’nin ana sanayisi bulunan bir çok Avrupa ülkesine döküm ihraç ettiğini vurgulayan Kubilay Dal, “Türkiye’de 950 dolayında dökümhane var. Yaygın bir sektör. Türkiye Avrupa’da 2., dünya da ise 12. sıradadır. Avrupa’ da ki ana sanayisi olan Almanya, Fransa, İtalya, İsveç, Finlandiya’ya Türkiye’den döküm gidiyor. Otomobil motoru da dahil bir çok malzeme döküm olarak Türkiye’de üretilip ve işlenerek Avrupa’daki ana sanayi ülkelerine gönderiliyor. Hedefimiz karlılığı arttırmak. Almanya’nın yıllık üretimi 5 milyon tondur. Biz Almanya’nın çok gerisindeyiz. Kısaca üretimi daha da arttırmak istiyoruz” diye bilgi verdi.
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2015, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER