Doktorlarından Üzücü Açıklama

Formula 1’de yedi dünya şampiyonluğu bulunan Michael Schumacher, Fransa Alpleri’nde kayak yaparken kaza geçirip başından ağır yaralandı. Schumacher'in sağlık durumuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen doktorlar, ünlü pilotun yaşam mücadelesi verdiğini açıkladı.

Schumacher'in Grenoble'da kaldırıldığı hastanenin doktorlarından Prof. Jean-Francois Payen, "Durumu ciddi ve halen kritik. 'Hayatı için savaşıyor' diyebiliriz. Bir teşhiste bulunmak ve nasıl olacağını söylemek için henüz çok erken. Başında kaskı olmasaydı bugün aramızda olmazdı" dedi.
 
"Ailesiyle sürekli iletişim halindeyiz. Yeni bir operasyona ihtiyacı olabilir. İnsanlara kask takmanın ne kadar önemli olduğunu her zaman hatırlatıyoruz. Bu kazayla bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Maalesef kaskı tam olarak onu koruyamadı ancak çok yardımı oldu" diye konuşan Payen, "Hasta, hipotermi (vücut ısısının normalin altında olması) durumunda tutuluyor. Ancak bu, tıbbi bir gerekliliğin sonucu. Bu sayede hastanın beynine iyi oksijen gitmesini amaçlıyoruz" dedi.
 
Payen, "Ailesine olan saygımızdan ötürü daha fazla detaya girmeyeceğiz. Kaskına rağmen ciddi kafa yaralanmalarıyla buraya getirildi. Başının sağ tarafında ciddi bir travma söz konusu. Buraya getirildiğinde durumu normal değildi. Her saat başı durumunu takip ediyoruz. Ancak şimdilik daha fazlasını söyleyemeyeceğiz. Nasıl olacağını söylemek için şimdilik çok erken" ifadesini kullandı.
 
Schumacher'in arkadaşı olarak hastaneye geldiğini söyleyen Prof. Stephane Chabarde ise, "Desteğini esirgemeyen herkese ve ona son derece iyi bakan mükemmel sağlık ekibine teşekkür etmek istiyorum. 45 yaşında olması bir şans. Daha yaşlı olsaydı, böyle bir kazadan sonra şansı daha az olurdu" dedi.
 
BİR SÜRE DAHA KOMADA KALACAK
 
Aynı zamanda Schumacher'in aile dostu olan doktor Gerard Saillant ise, "Kendisi kayak merkezinden hemen hastanemize nakledildi ve kısa sürede müdahale etme şansımız oldu. Kendisi hâlâ komada ve bir süre daha komada kalacak" dedi.
 
RMC radyosuna konuşan Meribel’deki kayak tesisinin müdürü Christophe Gernigon-Lecomte, Schumacher’in 14 yaşındaki oğluyla kayak yaparken düştüğünü ve başını kayaya çarptığını söylemişti. Gernignon-Lecomte, kaza sırasında Schumacher’in kaskının takılı olduğunu ve helikopterle Moutier’deki hastaneye kaldırılırken bilincinin açık olduğunu belirterek, “Şok geçiriyordu ve titriyordu ama durumu çok ciddi değil” demişti.
 
Ünlü sürücü hastaneye kaldırıldıktan sonra uzun süre açıklama yapılmadı. Ardından gecenin ilerleyen saatlerinde Schumacher’in komada olduğu açıklandı. AFP Schumacher'in geçirdiği kaza nedeniyle "acil beyin ameliyatına alındığını" aktardı. Bild Gazetesi’ne göre, Schumacher’e gece ikinci bir ameliyat daha yapıldı. Doktorlar, kafatası içindeki basıncı düşürebilmek için kafatasına delikler açtılar. Schumacher'in durumunun kötüleştiğine dair haberler gelirken, yerel polis kazanın 'teknik sebeplerden' kaynaklandığını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2013, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER