Dışişleri Bakanları Brüksel'de

Dışişleri Bakanları Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz El Hatib ile görüşecek

Dışişleri Bakanları Brüksel'de

 

Avrupa Birliği Dışişleri bakanları Suriye ve Ortadoğu barış sürecini görüşmek üzere Brüksel’de bir araya geliyor.
Toplantıda bakanlar 12 Aralıkta Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenecek “Suriye’nin dostları” toplantısı öncesi ülkedeki son gelişmeleri ele alacak.
Suriye halkına insani yardım imkanlarının iyileştirilmesi ve Suriye muhalefetinin geliştirilmesi de bakanların ana gündem maddesi.
Dışişleri bakanları bu bağlamda Suriye Ulusal Koalisyonu’nun başkanı Muaz el Hatib ile de fikir alışverişinde bulunacak.
19 Kasım'da  yapılan son toplantıda koalisyonu “Suriye halkının isteklerinin meşru temsilcisi” olarak tanıma kararı alan Avrupa Birliği, ilk kez bu yeni oluşumla masaya oturmuş olacak.
Öğle yemeğinde ortadoğu barış sürecini ele alması beklenen bakanların Birleşmiş Milletler’deki Filistin oylaması, Gazze’deki ateşkes ,İsrail hükümetinin yeni yerleşim birimleri inşa etme ve Filistin’in vergi gelirlerini kesme kararını konuşması planlanıyor.
İsrail'in yeni yerleşim birimleri kararlarını uluslararası hukuka aykırı bulduğunu belirten Avrupa Birliği, İsrail'den planlarını geri çekmesi çağrısında bulunmuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2012, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER