banner24

Deprem Bölgesine 50 Milyon Euro Yardım

İtalya'da hükümet, depremle sarsılan Emilia-Romagna bölgesinde, olağanüstü hal ilan ederek, 50 milyon Avro yardım yapma kararı aldı.

Deprem Bölgesine 50 Milyon Euro Yardım

Başbakan Mario Monti liderliğindeki teknokrat hükümet, dün yaptığı bakanlar kurulunda önemli kararlar aldı. Dün İçişleri Bakanı Annamaria Cancellieri ile deprem bölgesini ziyaret ettikten sonra Roma'da bakanlar kurulunu toplayan Monti, Ferrara, Bologna, Modena, Mantova gibi kentlerin yanı sıra depremin vurduğu yerleşim yerlerinde "olağanüstü hal durumu" ilan edildiğini açıkladı. Olağanüstü hal durumunun 60 gün süreli olduğu belirtildi.
Teknokrat hükümet, olağanüstü hal kararıyla bölgeye 50 milyon Avro yardım yapma kararı alırken, depremden etkilenen binalardan konut vergisi alınmasının durdurulmasını da kararlaştırdı. 
Deprem bölgesinde bir gece kalan başbakan, dün burada yaptığı gezide, sanayi bölgesi olma özelliği ön plana çıkan bölge için "Endüstriyel zenginliğin yeniden hayata geçirilmesine ihtiyaç var" dedi. Monti, gezi sırasında bir grup tarafından ıslıklı protesto edildi.
İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberine göre, bölgede artçı sarsıntılar da devam ederken, son olarak bu sabah yerel saatle 06.00'dan sonra 2,2 büyüklüğünde artçı sarsıntı gerçekleştiği kaydedildi.
Bu arada, bölgeye 70 kadar uzmanın gelip binaların hasar durumunu inceleyecekleri ifade edilirken, evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının da 5 bin 300'ü bulduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER