banner51

Demirtaş'tan Açıklama

Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen Kürt Konferansı’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ortadoğu ve Türkiye’de çözüm süreci projesinin sahibinin Abdullah Öcalan olduğunu sbelirterek, "Projenin sahibi sayın Öcalan’dır o da taş duvarlar arasında haksız yere tutulmaktadır" dedi.

Demirtaş'tan Açıklama
"DEVLET KUTSALDIR, ULUS KUTSALDIR"
 
"Biz Anadolu’nun, Kürdistan’ın 100 yıl önceki gibi haklarımızın önünden alınmasını istemiyorsak mücadelemizde devam etmeliyiz" diyen Demirtaş, "Partimiz şu anda bir çok etnik kimliği içinde barındırıyor, her toplumdan her kesimden insanlar var ve ötekileştirmişlerden oluşan bir çok kişiler var ve bunun başını da kadınlar çekiyor. Sayın Öcalan’ın da dediği gibi, bütün farklı kimliklerin kuruluş olarak içinde olduğu demokratik bir oluşumdan bahsediyoruz, ulusal bir ruh şeklinde, herkesin eşit olarak bunun içinde yer alması. Yeni demokratik ulusun bir devleti olması lazım, devlet yoksa devletin bir unsuru yoktur, devlet kutsaldır, ulus kutsaldır, devletin yargısı, kurumu hepsi ona hizmet etmelidir" dedi.
 
"PROJENİN SAHİBİ SAYIN ÖCALAN’DIR"
 
Ortadoğu ve Türkiye’de çözüm süreci projesinin sahibinin Öcalan olduğunu söyleyen Demirtaş, "Projenin sahibi sayın Öcalan’dır o da taş duvarlar arasında haksız yere tutulmaktadır. Hedefimiz halkın özgürlükleri ve ulusal demokrasi anlayışında ulusal bir devlet olmaktır. Tek bir başkentten yönetilmek değil, bölgesel yönetimlerle yönetilmelidir. Çözüm sürecinde bunlar konuşulmalıdır. Kürtler şuan kalıcı bir barış için müzakere yürütüyor" diye konuştu.
 
"ÇÖZÜM SÜRECİNE BAKIŞ AÇIMIZ FARKLI"
 
Demirtaş ,"Muhatabımızla bizim çözüm sürecine bakış açımız farklı, biz başka bir şeyden o başka bir şeyden bahsediyor, bizler bu ısrardan vazgeçmemeliyiz. Bu çizgi bütün halklara umut kazandıracak bir çizgidir, umarım bu çözüme günlük ve küçük hesaplardan vazgeçerek Türkiye’yi de refaha çıkaracak bir hamle yaparlar diye umut ediyorum" dedi.
 
Ortadoğu’daki kargaşaya dair Demirtaş, Kürtlerin bu süreçte ’kendi devletimizi kurup kurtulalım’ demek yerine kalıcı barış için gerçekçi bir model amacıyla mücadele verdiklerini söyledi.
 
"DAHA FAZLA SORU SORMAMIZ VE CEVAP ARAMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"
 
Programda konuşan gazeteci ve televizyon programcısı Şirin Payzın, "Basın üzerindeki baskı devam ediyor. Daha bundan iki yıl öncesine kadar Vedat Türkali ve Leyla Zana’yı yayına çıkardığı için bir meslektaşım çalıştığı kurumdan atılmak zorunda kaldı. Belki HDP temsilcileri ile değil ama hala parti dışındaki Kürt siyasetçileri ekrana taşımada sıkıntılar var. Kendi kurumum olarak söylemiyorum. Bu konuda ben şanslı sayılırım. Kurumum bu konuda en fazla özgürlüğün olduğu kanal. Ama genel olarak medyadan bahsediyorum. Kürt siyasi davasını yürüten isimlerin yansıtılması konusunda sınırlamalar var. Bu konuda baskılar devam ediyor. Hangi çerçevede tartışmamız gerektiğini hükümet hala belirleme eğiliminde ama buna rağmen eskisine göre biraz daha iyiyiz diyebilirim. Daha fazla soru sormamız ve cevap aramamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 21:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER