Davutoğlu'ndan Ukrayna Açıklaması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları Yıllık Toplantısı’na katıldı.

Davutoğlu'ndan Ukrayna Açıklaması
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, toplantı sonrası Türk basın moensuplarına açıklamalarda bulundu. Davutoğlu; "Avrupa Konseyi Bakanları Yıllık Toplantısı Avusturya dönem başkanlığında en son yapılan, son derece kritik bir toplantı oldu. Özellikle Ukrayna’daki gelişmeler ve Avrupa Konseyi içerisinde yaşanan tartışmalar bu toplantıya çok özel bir anlam kattı. Biz Türkiye olarak Avrupa Konseyi’nin demokratik değerler etrafında yürttüğü çalışmalara büyük destek vermiş bir ülkeyiz. 3 sene önce dönem başkanlığımız süresince de hem Avrupa Konsey değerlerinin komşu ülkerelere etkide bulunması; hem de kadına karşı şiddet de dahil olmak üzere bir çok konuda girişimde bulunmuş ayrıca etnik ayrımcılık ve İslamafobi konusunda bir rapor hazırlamıştık. Ben sabahki oturumda yaptığım konuşmada Avrupa’daki insan hakları ihlaline dikkati çektim." dedi.
 
Öğle yemeğinde sadece Ukrayna temelli olarak bakanların katıldığı bir toplantı yaptıldı. Bu toplantıya dair Davutoğlu; "Ukrayna üzerinde durduk ve Ukrayna konusunda resmi ulusal pozisyonlarımız ne olursa olsun Avrupa kıtasının birliği ve Avrupa Konseyi’nin üzerine dayandığı temel değerler etrafında bütünleşmemiz gerektiğini ve bir anlamda aile içi tartışmaları bir düzene oturtmak gerektiğini ifade ettim. Bu çerçevede de bir çağrıda bulundum. Bütün ülkelerin, özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası şartlarda ortaya çıkan Soğuk Savaş benzeri kutuplaşmalar yerine, Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan demokratik prensipler etrafında bir araya gelme ilkesini öne çıkartmak gerektiğini söyledim ve Ukrayna’ya bu perspektifle yaklaştığımızı ifade ettim. Ukrayna’daki gelişmeleri de gerek sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü ve Ukrayna’da siyasetin içselleştirici, kapsayıcı, kuşatıcı bir siyasetin gerçekleşmesi ve bir reform yapılması yönündeki yaklaşımımızı dile getirdik" diye konuştu.
 
Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün mutlaka korunması gerektiğine inandığını belirtti ve "Bu toprak bütünlüğünü korurken Ukrayna hükümetinin de farklı dil ve etnik kökene ait gruplara gerekli hakları gerektiği hususunda bir reform anlayışı içinde yaklaşılması gerektiğini, 25 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin bir imkan oluşturduğunu da vurguladık" dedi.
 
Konsey toplantısı sırasında başta ukrayna dışişleri bakanı olmak üzere bir çok meslektaşı ile bir arada özel görüşme fırsatını yakaladığını belirten Bakan Davutoğlu, bunun dışında İngiltere, İsviçre, Sırbistan, Avusturya dışişleri bakanlarıyla görüştüğünü ve ayrıca çok sayıda ayaküstü görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti. Davutoğlu, "İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile Suriye konusunu özellikle ele aldık. Önümüzdeki hafta Suriye çekirdek grup toplantısını İngiltere’de, Londra’da gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Cenevre 2’nin başarısız olması sonrasında Suriye’deki konjonktürü, Ukrayna’daki durumu, Kafkaslar’daki durumu birlikte ele aldık. Sırbistan Dışişleri Bakanı, eski Başbakan Sayın Daçiç ile hem ikili ilişkilerimiz hem de Sırbistan-Bosna Hersek üçlü mekanizmasında bundan sonra atılacak adımları gözden geçirdik. İlk fırsatta kendisi Türkiye’yi ziyaret edecek biz de Belgrad’a ziyaretler yapacağız. Balkanlar’daki barış ve huzur için Türkiye-Sırbistan arasında yakın işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunduk" dedi.
 
Davutoğlu daha sonra bir Türk Derneğine geçerek "Stratejık Derinlik ve Yükselen Türkiye" adlı konferansa katıldı.
 
Bakan Davutoğlu, program ve görüşmelerine dair Twitter’dan da mesaj yayınladı.
 
Davutoğlu mesajlarında şunları paylaştı:
 
"Temel gündem maddelerimizden biri Ukrayna idi. Türkiye olarak Ukrayna ve Kırım Tatarları konusundaki görüşlerimizi aktardım. Ukrayna konusunda herkesi itidale davet ediyoruz. Bölgesel krizin daha da büyümemesi için başta Rusya olmak üzere herkese sorumluluk düşüyor. AGİT dönem başkanı İsviçre, AK dönem başkanı Avusturya, Ukrayna, İngiltere’den muhataplarımla da bu konuyu ele aldık."
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 21:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER