banner51

Davutoğlu Atina'da Soruları Yanıtladı

Başbakan Davutoğlu Atina’da resmi temasları kapsamında Yunanistan’daki soydaşların temsilcilerini kabulünün ardından basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu Atina'da Soruları Yanıtladı
Başbakan Davutoğlu konuşmasının başında Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile yaptığı iki temasları değerlendirerek, "Türk Yunan ilişkilerinin şu anki durumu ve gelecekteki perspektifi itibariyle son derece istifade ettiğimiz güzel bir görüşme oldu" dedi.
 
Başbakan Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile yaptığı ikili görüşme için de, "Ege, Kıbrıs ve diğer iki ülkeyi doğrudan ilgilendiren konularda çok samimi çok dostane ve kanaatlerimizin paylaşıldığı hususları ele aldık. Özellikle Batı Trakya’daki azınlık soydaşlarımızın durumları, iki ülkeyi ilgilendiren azınlık hakları konularında dostane ve geniş kapsamlı istişare imkanı bulduk” ifadelerini kullandı.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu Kıbrıs konusu ile ilgili olarak şunları söyledi: "Kıbrıs sorununu her zaman olduğu gibi kapsamlı bir şekilde ele aldık. Türkiye ve Yunanistan Kıbrıs’ın garantör ülkeleridir ve her iki tarafla da Kıbrıs’taki her iki toplumla da ana vatan ilişkisine sahip ülkeler dolayısıyla Türkiye ve Yunanistan’ın Kıbrıs konusunda ortak bir perspektife sahip olması çözüm iradesi göstermesi aradaki müzakereleri olumlu yönde etkileyecektir. Aksine görüş ayrılıkları olduğunda bunun da yansıması olacaktır. Şunu ifade edebilirim; her iki taraf da Kıbrıs’ta müzakerelerin tekrar çözüm odaklı bir biçimde başlaması yönünde güçlü bir iradeye sahip. Yine her iki tarafın da ortak görüşü Kıbrıs etrafındaki doğal gaz kaynakları Kıbrıslıların bütününe aittir. Bu aynı zamanda çözüm sürecine, bir anlamda Kıbrıs’taki çözüm sürecine katkı sağlayacak bir imkandır. Tabi bizim şu aşamada hedefimiz bu konudaki görüş ayrılıklarını giderip müzakerelerin tekrar başlamasını sağlamaktır."
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER