Darbe Referandumu Başladı

Mısır halkı, darbecilerin yeni anayasa referandumu için sandık başına gitti.

Darbe Referandumu Başladı

Referandum, darbeyle yönetime el koyan ordunun desteklediği siyasi sürece ilişkin yol haritasına göre yapılıyor. İki gün sürecek referandum, darbecilerin lideri Abdülfettah El-Sisi’ye de cumhurbaşkanlığına aday olma yolunu açacak.

 
Referandum süresince seçim merkezlerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Ülke genelindeki seçim merkezlerinde 160 bin asker ve 200 binden fazla polis görev yapacak. Oy verme işlemi başlamadan kısa bir süre önce, Kahire yakınlarındaki İmbaba bölgesindeki bir mahkemede patlama meydana geldi. Patlamada ölen ya da yaralanan olmazken, binada hasar oluştu. Patlamadan, Müslüman Kardeşler’i sorumlu tutan bir grup gösterici, mahkeme binasının önünde toplanarak saldırıyı protesto etti.
 
BOYKOT EDİYORLAR
 
Darbe yönetiminin terör örgütü kapsamına aldığı Müslüman Kardeşler ise, Mısır halkını referandumu boykot etmeye çağırdı. Devrik cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’nin destekçileri, “kanla yazılmış” anayasaya karşı büyük çaplı protesto eylemleri düzenleyeceklerini ifade ediyor.
 
Darbe yönetiminin atadığı bir komisyon tarafından hazırlanan yeni anayasa, dine dayalı siyasi parti kullanılmasını yasaklıyor, kadınlara erkeklerle eşit haklar sağlıyor ve azınlıkların haklarını koruyor. Öte yandan, anayasa, orduya, sekiz yıl boyunca savunma bakanlığı görevi için kendi adayını seçme ve sivillerin askeri mahkemelerde yargılanması gibi ayrıcalıklar tanıyor.
 
Mısır halkı, 2011 yılında Mübarek rejiminin devrilmesinden bu yana, 6 kez sandık başına gitti.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER