banner24

Çin'den Pentagon Raporuna Tepki

Pentagon'un ABD Kongresi'ne sunduğu Çin ordusunun modernizasyonuna ilişkin raporuna tepki gösteren Çin hükümeti, raporda Tayvan'a yönelik Çin ordusundan gelebilecek tehdidin abartıldığını savundu.

Çin'den Pentagon Raporuna Tepki

Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Pentagon'un Çin ordusunun gücü ve Tayvan'a yönelik tehdidini abartarak, bunun sonuçta iki ülke orduları arasındaki askeri bağları baltalayacakmış gibi gösterdiği öne sürüldü.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Geng Yanşeng, Pentagon raporunu, "Çin'in savunma yeteneklerini abarttığı ve Çin'e siber saldırılar düzenlediği yönünde asılsız suçlamalar yöneltiği" gerekçesiyle eleştirdi.

ABD'nin Tayvan'a silah satışlarını artırmak amacıyla Çin'in Tayvan karşısında askeri üstünlüğünü abarttığını öne süren Geng, "İki ülkenin orduları arasındaki askeri bağlar artmaktayken, ABD, inatçı bir şekilde bu konuda şüpheler yaratma ve Çin'i gözden düşürme yollarına bağlı kalarak hareket ediyor" ifadesini kullandı.

Geng açıklamasında şunları da dile getirdi: "Çin, ABD'den iki ülke ve iki ordu arasındaki ortak güvene yardımcı olmayan yorumlar yapmayı durdurmasını talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER