banner9

Çılgın Lider Vazgeçmiyor

Ay başında hidrojen bombası denemesi yaptığını iddia eden Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesi hazırlığında olduğu ileri sürüldü.

Çılgın Lider Vazgeçmiyor
Uluslararası haber ajansı AP'ye konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen ABD'li yetkili, uydu görüntülerinde Kuzey Kore'deki bir balistik füze deneme sahasında hareketlilik tespit edildiğini söyledi. 
 
ABD'li yetkili, "Bu durum Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesi hazırlığında olabileceğini gösteriyor" açıklamasında bulundu. 
 
Kuzey Kore'deki gelişmeleri takip eden "38 North" internet sitesi de, hafta başında gelen uydu görüntülerinde, Kuzey Kore'nin Sohae'deki ana roket fırlatma sahasında bir füze denemesinin öncü hazırlıkları olabilecek faaliyetlerin tespit edildiğini açıkladı.
 
Kuzey Kore'nin 6 Ocak'ta hidrojen bombası denediğini iddia etmesinin ardından, Güney Kore sınırda Pyongyang karşıtı propaganda yayınına başlamıştı.
 
Kuzey Kore de Güney Kore'ye karşıt propaganda broşürleri taşıyan balonlar göndererek karşılık vermişti.
 
Kuzey Kore daha önce de 2006, 2009 ve 2013'te ülkenin doğusundaki Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde üç yer altı nükleer test yapmıştı. 
 
Pyongyang yönetiminin 2013'teki üçüncü nükleer denemesi, bölgede gerilimin tırmanışa geçmesine ve uluslararası toplumun sert tepkisine neden olmuştu.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER