CIA Ajanları Hatay'da!

"CIA ajanları Türkiye’nin güneyinden muhaliflere silah sevkiyatı yapıyor"

CIA Ajanları Hatay'da!

Amerikan New York Times gazetesi, CIA ajanlarının son birkaç haftadır Türkiye’nin güneyinden Suriyeli muhalif gruplara silah sevkiyatı yaptığını öne sürdü. Silahların finansmanının da Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’dan karşılandığı iddia edildi.

Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması konusunda aktif rol oynamaktan kaçınan ABD’nin birkaç hafta önce bu tutumunu değiştirerek Türkiye üzerinden Esad rejimi karşıtlarına silah sağladığı öne sürüldü. ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times üst düzey ABD’li ve Arap istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, bir grup CIA ajanının Türkiye’nin güneyinden Suriyeli muhalif gruplara silah sevkiyatını gizlice organize ettiğini yazdı. Son birkaç haftadır süren silah sevkıyatında, muhaliflere CIA aracılığıyla otomatik tüfek, tanksavar ve diğer bazı başka silahların verildiğini belirten gazete bu silahların Suriye’deki Müslüman Kardeşler’in de aralarında olduğu bir grup aracıdan oluşan gizli şebekeler üzerinden taşındığı ve parasının da Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından ödendiğini yazdı.

Üst düzey ABD’li bir yetkili, CIA ajanlarının bir diğer görevinin de silahların El Kaide ve başka terör örgütlerinin eline geçmesini engellemek olduğunu ifade etti. Gazete, Türkiye’de faaliyet gösteren Amerikan istihbaratının Suriye’nin değişen muhalefet yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçladığını ve buna göre hangi gruplara silah verilmesi gerektiğine karar verdiklerini yazdı. ABD’li muhataplarından düzenli bilgi alan Arap bir istihbarat yetkilisi de, “CIA görevlileri burada Suriye’deki muhalefeti güçlendirmek için yeni kaynaklar ve muhalif gruplara katılımı artırmak için yeni adamlar bulmaya çalışıyor” dedi. ABD’li yetkililer ve emekliye ayrılmış bazı CIA ajanları, Suriye birliklerinin durum ve konum bilgilerine dair uydu görüntülerinin ve başka bazı detaylı istihbaratın da muhaliflerle paylaşılmasının değerlendirildiğini belirtiyorlar. Ancak gazeteye göre, CIA ajanlarını Suriye’ye yollamak gibi daha sert adımlar henüz atılmadı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2012, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER