Camiler hedef alındı, onlarca can kaybı var!

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 49 kişi hayatını kaybederken 48 kişi de yaralandı.

Camiler hedef alındı, onlarca can kaybı var!

Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi. Saldırıda 49 kişi hayatını kaybederken, 48 kişi de yaralandı.

Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile Christchurch’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız" ifadelerine yer verdi.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yeni Zelanda polisi yaptığı açıklamada 3'ü erkek 1'i kadın 4 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Saldırganlardan birinin katliamı sosyal medyadan canlı yayınladığı ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 11:39
YORUM EKLE

banner47