Caddeye Miloşeviç İsmi Verildi

Hollanda’nın Lahey kentindeki Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanırken ölen Sırp lider Slobodan Miloşeviç’in isminin Kosova’nın başkenti Priştine’ye 40 kilometre uzaklıktaki Ranliug Belediyesi tarafından bir caddeye verilmesi Kosovalıların tepkisini çekti.

Caddeye Miloşeviç İsmi Verildi
 
Kosova’nın başkenti Priştine’ye 40 kilometre uzaklıktaki Ranliug Belediyesi, ölümünün 9. yıldönümünde Sırp lider Slobodan Miloşeviç’in adını bir caddeye verdi. Ağırlıklı olarak Sırpların bulunduğu belediye meclisi tarafından alınan karar ile ilgili olarak açıklamada bulunan Ranilug Belediye Meclis Başkanı Saşa Aleksiç, "Belediye meclisi olarak kanunlar doğrultusunda hareket ederek caddelerin adlandırılması listesinin hazırlanmasını istedik. Eskiden bir caddeye Slobodan Miloşeviç ismi verilmişti. Listeler teslim edildikten sonra, biz sadece belediye meclisinin süreçlerini uyguladık" dedi. Kararın tepkilere neden olacağını belirten Aleksiç, "Kanunları uygulamaktan başka bir şey yapamayacağım" diye konuştu.
 
VATANDAŞLAR TEPKİ
 
Belediye meclisinde ağırlıklı olarak Sırpların bulunduğu Ranliug Belediyesi’nin bir caddeye Slobodan Miloşeviç adının verilmesi Kosova’da tepkilere neden oldu. Kosovalılar savaş suçlusu Slobodan Miloşeviç’in adının hiç bir yerde kullanılmaması için tüm olanakları kullanacaklarını söylediler. Kararının Bakanlar Kurulu toplantısında da görüşülmesi bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2015, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER