Buzulların Arasında Kaldı

Güney Kutbundaki buzullar arasında sıkışan geminin yolcuları 9 gündür kurtarılmayı bekliyor.

Buzulların Arasında Kaldı

 

Ünlü Avustralyalı kaşif Douglas Mawson’un Antartika yolculuğunun 100. yıl dönümü münasebetiyle, Yeni Zelanda’dan Güney Kutbu’na özel bir gezi düzenleyen grup, 24 Aralık’ta buzulların arasında sıkıştı. Bölgede bulunan Avustralya’ya ait Aurora Australis ve Fransa bandralı bir başka gemi, fırtına ve yoğun kar yağışı yüzünden yolculara ulaşmakta başarılı olamadı.
 
Bunun üzerine Antartika bölgesinde faaliyet gösteren Çin’e ait bir buz kırıcıdan yardım istendi. Ancak buzların kırılamayacak kalınlıkta olması nedeniyle kurtarma operasyonunun helikopter ile yapılmasına karar verildi. Buz kırıcıdan havalanan helikopter bugün bölgede keşif yaparak inişe uygun yer tespiti yaptı.
 
 
 
HAVA KOŞULLARI BEKLENİYOR
 
Yolculardan New South Wales Üniversitesi İklam Değişikliği Araştırmaları bölümünden Prof. Chris Turney, "Çin buz kırıcısı Xue Long’dan havalanan helikopterin, hemen arkamda inecek bir yer tespit etmeye çalıştığını duyduk. Eğer her şey yolunda giderse çok geçmeden nakledilmiş olacağız" diye konuştu. Yetkililer, kurtarma operasyonunun başlaması için hava koşullarının uygun hale gelmesini beklediklerini söyledi.
 
Avustralya’nın güneyindeki Tasmania Adası’na yaklaşık 1,500 deniz mili uzaklıkta sıkışan geminin yolcuları, helikopterle kurtarıldıktan sonra Aurora Australis isimli gemiye nakledilecek. Yolcular daha sonra önce Antartika’daki bir üsse, ardından Tasmania’ya taşınacak.
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER