banner51

Büyük panik! Deprem habercisi mi?

İki balık halkta deprem korkusunun oluşmasına neden oldu. 9 büyüklüğündeki depremden önce de bu balıkların kıyıya çıktığına inanılıyor

Büyük panik! Deprem habercisi mi?

Kıyamet sembolü olarak görülüyorlardı.İki derin deniz balığı ortaya çıktı.Balıkların yakalanması deprem paniğine yol açtı.Kürek balıklarının birinin boyu, 11 metreyi aşıyor.Son aylarda çok sayıda ölü kürek balığı ise, kıyılara vurdu.

Japonlar, balıkların yakalanmasının büyük bir deprem veya tsunaminin habercisi olduğunu düşünüyor.Japon gelenekleri, söz konusu balıkları 'Ryugu no tsukai' olarak tanımlıyor.Bu ifade, "Deniz tanrısının sarayından haber" anlamına geliyor.Birçok Japon, 9 büyüklüğündeki tarihi depremden önce de ayın balıkların kıyıya çıktığına inanıyor.Ancak bilim insanları, bu kıyamet teorisine şüpheyle yaklaşıyor. Kazusa Saiba, küresel ısınmanın balıkların kıyıya vurmasına yol açmış olabileceğini söylüyor: "Bilimsel bir kanıt yok ancak yüzde 100 inkar edemiyoruz."CNN'ne konuşan balıkçı Satomi Higa, "İki balık da ağın içinde güçlü bir şekilde çırpınıyordu. Gizemli ve güzel görünüyorlardı" dedi.

Tarihi depremlerin gerçekleştiği Japonya, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının üzerinde yer alıyor.Ada ülkesinde 2011 yılının Mart ayında 9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.Bu ülke tarihinde kayıtlara geçmiş en büyük depremdi.Deprem öyle şiddetliydi ki, boyu onlarca metreyi bulan tsunami dalgaları dakikalar içinde kıyıyı vurdu.Kimsenin kaçmak için fırsatı olmadı.Tsunaminin önünde hiçbir şey duramadı.Fukuşima Nükleer Santrali'nde peş peşe patlamalar oldu.Patlamalar, 1986'daki Çernobil'den bu yana görülen en büyük nükleer felakete yol açtı.Felakette 20 binden fazla insan hayatını kaybetti.Felaketin yaralarının sarılması, yıllarca sürdü.Ülkede 1923 yılında gerçekleşen Büyük Kanto Depremi ise, 142 binden fazla insanı öldürdü.Sarsıntının merkez üssü, başkent Tokyo'nun biraz dışıydı.Depremin büyüklüğü farklı kaynaklara göre 7.9 ile 8.2 arasında değişiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER