Bu Defa Türkler AİHM'i Mahkum Ettirdi

Türkiye'yi defalarca tazminat ödemeye mahkum eden AİHM'i bu defa Türkler mahkum ettirdi. Avrupa’da temel hakların çiğnenmesiyle ilgili şikayetlerin en üst makamı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, işe alımda usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle suçlu bulundu. Aralarında beş Türk’ün bulunduğu dokuz kişi, AİHM’in bağlı olduğu Avrupa Konseyi’ne şikayette bulunmuştu.

Bu Defa Türkler AİHM'i Mahkum Ettirdi

Türkiye dahil Avrupa’nın 47 ülkesinin üyesi olduğu Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni (AİHM) “suçlu” buldu. AİHM, aralarında beş Türk’ün bulunduğu dokuz kişinin şikayeti üzerine yakın takibe alındı ve Avrupa Konseyi tarafından “hukukçu alımı” konusunda usulsüzlük yapmaktan suçlu bulundu.

Avrupa Konseyi’nin “İdari Dairesi”, hukukçulara yönelik hazırlanan sınav öncesi açıklanan talimatnamede duyurulmayan ve usüle uygun olmayan bir test aşaması eklendiği, bunun yanlış olduğu sonucuna varıldı.

AİHM, 2010 yılında kariyer hukukçusu alınması amacıyla üç aşamalı bir sınav takvimi açıklamıştı. Söz konusu üç aşama, adayların dosya üzerinden ön seçimi, yazılı sınav ve mülakatı içeriyordu. Ancak ön seçimi geçen adaylara iş ilanında belirtilmeyen bir yetenek testi uygulandı. Bu testin sonucunda da önemli bir kısmı Türklerden oluşan adayların çoğu elendi.

Bu eleme sonrasında elenenlerden bazıları ‘sınav mağduru’ olduklarını belirterek Avrupa Konseyi’ne başvurdular. 20 Nisan 2012 tarihli kararı ile AİHM’nin, son anda eklediği ‘yetenek testi’ ile sınav sürecini usule aykırı olarak değiştirdiği kararına varan Avrupa Konseyi İdari Dairesi, sınavın ‘usulsüz’ olduğuna hükmetti. Testte elenen adaylar, bir kez daha yazılı sınava girecekler.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER