Bu Adımlar İnsanlık İçin Küçük Onun İçin Çok Büyük

Claire Lomas'ı manşetlere taşıyan olay adeta tüm İngiltere'yi ağlattı. Geçirdiği bir kaza sonrası bacaklarını kullanamaz hale gelen felçli sporcu Lomas, 42.2 kilometrelik Londra Maratonu'na katıldı ve diğer insanların birkaç saat içinde tamamladığı maratonu 16 gün sonra bitirdi.

Bu Adımlar İnsanlık İçin Küçük Onun İçin Çok Büyük

Lomas'ın azminden ötürü madalya verilmesini savunan insanlara ise organizatörlerin cevabı hayır oldu. Gerekçesi de genç kadının maratonu en geç 1 gün içinde bitirmiş olması zorunluluğuydu. Ancak onun azmi o kadar çok insanı derinden etkiledi ki yarışmaya katılan 14 sporcu madalyasını ona hediye etti.

Claire Lomas, 16 gün önce başladığı 42,2 km.lik parkurun bitiş çizgisini biyonik bacakları sayesinde ve gözyaşları içinde geçerken, yüzlerce kişi felçli sporcunun azmini kutlamak için toplandı. Kraliyet süvari alayı da Buckhingam Sarayı'na giden ünlü cadde Mall üzerinde Lomas'ı askeri törenle karşıladı.

2007'de attan düşerek belden aşağısı felç olan eski masöz Lomas, eşi, 13 aylık kızı ve ailesinin desteğiyle koltuk değnekleriyle her gün yaklaşık 3 km yürüdü. Kazadan sonra mesleğini bırakan ve şimdi mücevher tasarlayan genç kadına cesaret vermek için yanında yürüyen başkaları da oldu. Lomas, maratonu tamamlayarak, boyun veya omurga kırığının yol açtığı felç hastalıklarının tedavisi için yapılacak araştırmalarda kullanmak üzere bir dernek için 107 bin avro bağış topladı. Bir İsrail şirketi tarafından geliştirilen ve Lomas'ın bacaklarına sabitlenen özel alet, 53 bin avroya mal oldu. Harekete duyarlı alıcıların bağlı olduğu bir bilgisayarın bulunduğu alet, genç kadının ayakta durmasını ve eklemlerin normal yanıt verecek şekilde hareket etmelerini sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 09:02
YORUM EKLE

banner47